Znamię dysplastyczne
Znamię dysplastyczne to odmiana znamion barwnikowych i spotyka nawet 8% ludzi rasy białej. Jest to bardzo uciążliwa odmiana zmian skórnych, ponieważ występuje na całym ciele, a nawet na skórze głowy. Zmiany mogą urosnąć do 15 mm, mają nieregularne kształty, co oznacza, że mogą być i płaskie i wypukłe. Charakteryzują się również różnymi kolorami. Co ciekawe, znamiona dysplastyczne mogą dotykać nawet całą rodzinę. Diagnoza znamion następuje między 6. miesiącem życia a 30. rokiem. Jeśli znamiona dysplastyczne pojawią się po 30. roku życia, konieczna jest ich kontrola u specjalisty nawet co trzy miesiące.
Znamiona dysplastyczne – usuwanie
Każde znamię można usunąć, jeśli tylko konsultacja dermatologiczna nie wykaże żadnych przeciwwskazań. Ponieważ znamiona często przeradzają się w czerniaki, specjalista może zalecić wykonanie badania histopatologicznego, by wykluczyć złośliwość zmiany skórnej. Znamiona dysplastyczne nie powinny być wystawiane na słońce ani podrażniane. Niestety te zmiany, które są na głowie są często naruszane podczas mycia włosów oraz ich czesania. To już może kwalifikować znamię do usunięcia.
Znamiona dysplastyczne – metody usuwania
By wybrać metodę usunięcia znamienia dysplastycznego należy skonsultować się z lekarzem. Dopiero po obejrzeniu zmiany specjalista będzie wiedział jaki sposób jest najlepszy. Obecnie na rynku są dostępne narzędzia, by usuwanie było bezbolesne oraz przynosiło satysfakcjonujące efekty. Lekarze usuwają znamiona radiochirurgicznie bądź chirurgicznie oraz laserowo.