Skip to main content

Znamię na twarzy

Na twarzy mogą pojawiać się różne znamiona. Powstają z powodu niedoboru lub nadmiaru tkanek.  Mogą być wrodzone lub nabyte. Niektóre mogą mieć charakter łagodny, a niektóre złośliwy, który może doprowadzić do przemiany w czerniaka. By tego uniknąć oraz, by poprawić swoje samopoczucie należy udać się na konsultację dermatologiczną. Dermatolog wykona dermatoskopię, by dokładnie przyjrzeć się powstałej zmianie skórnej oraz, by znaleźć dla pacjentki najlepsze leczenie. Gdy jest podejrzenie złośliwej zmiany skórnej, niezbędne jest pobranie wycinka skóry w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Znamię na twarzy – rodzaje

Każde znamię wymaga konsultacji dermatologicznej, ponieważ istnieje wiele rodzajów, a sami nie jesteśmy w stanie ocenić, jakie powstało na naszej skórze: znamiona barwnikowe – melanocytowe i komórkowe, znamiona naskórkowe – brodawki, znamiona naczyniowe – krwionośne i limfatyczne, znamiona z gruczołów – potowych i łojowych, znamiona mieszane.

Znamię na twarzy – metody usuwania

Niektóre znamiona na twarzy trzeba usunąć ze względu na ich złośliwy charakter. Jednak pacjenci decydują się na to również z powodów estetycznych. Niektóre znamiona mogą być ledwo dostrzegalne lub kobiety mogą je zakryć makijażem. Jednak są i takie zmiany skórne, których kolor, rozmiar, a nawet kształt bardzo przeszkadza. Wtedy specjaliści zalecają laserowe leczenie znamion laserem Cutera, laserowe usuwanie zmian skórnych CO2 lub radiochirurgiczne usuwanie. Kwalifikację do danej metody przeprowadza specjalista, ale pacjenci mogą liczyć na bardzo satysfakcjonujące efekty.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion na twarzy:

0