Skip to main content

Znamię Suttona

Znamię Suttona najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Zmiany skórne pojawiają się na tułowiu, czasami na skórze głowy lub rękach i nogach. Jest to znamię barwnikowe, które charakteryzuje się odbarwioną obwódką. Samo znamię ma regularny kształt, może mieć 6mm i przybiera jasno lub ciemnobrązowy kolor. Obszar odbarwionej skóry, nazywany obszarem “halo”, z czasem się poszerza. Plama może wrócić do naturalnego koloru skóry lub może się utrzymywać.

Znamię Suttona – przyczyny

Znamię Suttona często dotyka całą rodzinę, ale badania nie wykazują, by miało podłoże genetyczne. Na pewno duży wpływ na jego pojawienie się ma nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Znamię Suttona nie przekształca się w czerniaka, dlatego lekarze nie zalecają szczególnego leczenia. Często znamię samo znika. Jednak pojawienie się tego rodzaju zmiany skórnej oraz utrzymanie się jej na skórze, może prowadzić do bielactwa skóry.

Znamię Suttona – metody leczenia

Znamię Suttona często samo znika, jednak zaleca się jego obserwację. Lekarz może również zlecić wykonanie badania histopatologicznego, by sprawdzić, czy znamię nie przeradza się w znamię atypowe lub w czerniaka. Jednak zazwyczaj znamię Suttona jest łagodne. Jeśli lekarz uzna, że zmiana jest niepokojąca, można ją chirurgicznie usunąć. Zabieg jest bezbolesny, pacjentowi jest podawane miejscowe znieczulenie, oraz krótki, gdyż trwa maksymalnie pół godziny. By mieć pod kontrolą znamię Suttona,tak jak każdą inną zmianę skórną, należy co najmniej raz w roku zgłaszać się na konsultację dermatologiczną.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion Suttona:

0