Skip to main content

Znamię złożone

Znamiona złożone to rodzaj zmian barwnikowych nabytych lub wrodzonych, które mogą występować u dzieci i dorosłych. Pojawiają się m.in. wraz z upływem czasu i postępującym procesem starzenia, a także w czasie ciąży i okresu dojrzewania – ze względu na zwiększoną migrację melanocytów w głąb skóry.

Znamię złożone – wygląd

Znamiona barwnikowe złożone mogą mieć taką samą barwę jak reszta skóry ciała lub przybierać kolor brązowy. Zdarza się też, że powierzchnia znamion złożonych jest owłosiona. Znamiona złożone barwnikowe pojawiają się w większej liczbie podczas okresu dojrzewania i ciąży. Ich nagłe pojawienie się na skórze może wzbudzić pewien niepokój, szczególnie, gdy przybierają kolor brązowy, jednak zazwyczaj są to zmiany nienowotworowe i nie posiadające charakteru złośliwego.

Znamię złożone – usuwanie

Zmiany barwnikowe złożone nie stanowią zagrożenia z punktu medycznego, jednak wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Zmiany te można wyciąć chirurgicznie lub stosując metodę diatermii, czyli ciepła. Przed zabiegiem wymagana jest jednak konsultacja dermatologiczna i przeprowadzenie głębokiej diagnostyki w celu potwierdzenia diagnozy nienowotworowej zmiany barwnikowej złożonej. Istnieją jednak zastrzeżenia, co do usuwania rozległych, ciemnobrązowych znamion u noworodków i niemowląt. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie przeszczepu skóry w miejscu ubytku, ponieważ w późniejszym okresie życia dziecka zmiany mogą ulec zezłośliwieniu.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion złożonych:

0