Skip to main content

Zrogowacenia na skórze

Zrogowacenia na skórze najczęściej przybierają formę łuszczących się plam lub zgrubień na ciele. Skóra w miejscu ich występowania zwykle jest sucha i szorstka. Mogą występować na obszarze całego ciała, jednak najczęściej obserwujemy zrogowacenia na stopach, łokciach i kolanach.

Zrogowacenia na skórze – przyczyny

Przyczyną zrogowaceń skóry, czy inaczej nadmiernej keratynizacji, jest zbyt szybkie namnażanie komórek naskórka, w wyniku czego powstają łuszczące się plamy lub zgrubienia na skórze. Najczęściej występują w miejscach zwiększonego ucisku, jak łokcie, kolana i stopy, a zwłaszcza podeszwy. Nadmierne rogowacenie skóry może być także jedną z przyczyn powstawania na niej niedoskonałości – zbyt duża ilość martwego naskórka, wyściełającego ujścia gruczołów łojowych, może zatykać pory wraz z nadmiarem sebum. Razem z bytującymi na skórze bakteriami, rozwijającymi się w środowisku beztlenowym, wywołują bolesne i nieestetyczne stany zapalne. Czasem zrogowacenia na skórze są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i niedostatecznego złuszczania martwego naskórka. Jednym z trudniejszych przypadków są tzw. hiperkeratozy – nadmierne namnażanie się naskórka, szczególnie na stopach, wywołane m.in. silnym przesuszeniem skóry, procesami starzenia tkanki oraz reakcjami alergicznymi.

Zrogowacenia na skórze – leczenie

Jeśli rogowaceniu skóry nie towarzyszy jej nadwrażliwość i skłonność do podrażnień, warto spróbować pozbyć się defektu za pomocą domowych peelingów. W przypadku stóp dobry efekt dadzą też skarpetki na zrogowacenia – ze względu na długie łuszczenie się skóry i nieciekawy efekt wizualny w jego trakcie, zaleca się stosowanie ich jesienią oraz zimą. Podobny produkt dostępny jest także w wersji do rąk, tu jednak złuszczanie przebiega natychmiastowo. Zawsze warto zadbać też o dostateczne nawilżenie, a w przypadku skóry bardzo suchej, także natłuszczenie – powinno to zmiękczyć tkankę. Jeśli zrogowacenia na skórze wyglądają niepokojąco, warto zgłosić się do dermatologa. W przypadku silnie zgrubiałych lub łuszczących się partii ciała, a także szarej i ziemistej w wyniku nadmiernej keratynizacji naskórka cery, dobre efekty przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, takie jak profesjonalne peelingi – chemiczne i mechaniczne, np. mikrodermabrazja, a także zabiegi z użyciem lasera .

Polecane zabiegi w leczeniu zrogowaceń na skórze:

0