Żylaki
Żylaki – przyczyny powstawania
Żylaki są objawem choroby układu krwionośnego, a dokładniej jego niewydolności. Często są uznawane za defekt kosmetyczny, a nie za poważną chorobę. Należy jednak mieć na uwadze, że nieleczone żylaki mogą prowadzić do zakrzepicy żylnej, która stanowi zagrożenie dla życia. Żylaki to rozszerzone, niebieskie żyły o widocznych zgrubieniach, które pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Pacjenci często nie są świadomi tego, że mają żylaki wewnątrz swojego organizmu (np. żylaki jelita, jąder, macicy). Powstawaniu żylaków sprzyja siedzący tryb życia, stojąca praca, nadwaga, nieprawidłowa dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Na pojawienie się żylaków są narażone kobiety w ciąży – rozrastająca się macica stanowi ucisk na naczynia krwionośne, przez co żyły rozszerzają się. Żylaki często znikają po urodzeniu dziecka.
Żylaki – objawy
Objawy żylaków zależą od miejsca ich występowania. Często nie dają żadnych objawów, szczególnie te, które powstały wewnątrz organizmu. Ich wykrycie zwykle jest przypadkowe. Jednak osoby, które mają żylaki, mogą doświadczać zmęczenia, obrzęków nóg i rąk, wymiotów, krwawienia z przewodu pokarmowego. W przypadku zauważenia któregoś z objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty: flebologa, ginekologa, urologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Żylaki – leczenie
Leczenie rozszerzonych żył jest uzależniony od ich zaawansowania. Początkowo lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, np. smarowanie ciała maścią z wyciągiem z kasztanowca, która ma za zadanie złagodzić obrzęk oraz obkurczyć naczynia krwionośne. Kolejnym sposobem jest laseroterapia oraz skleroterapia. Te bezinwazyjne zabiegi polegają na zamykaniu powiększonych żył. Należy je powtarzać, aż wszystkie żylaki zostaną usunięte. Osoby, które mają uwarunkowania genetyczne do powstawania żylaków muszą liczyć się z tym, że te mogą powrócić. Bardzo ważna jest także zmiana stylu życia – wprowadzenie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania oraz stała kontrola wagi ciała.
Polecane zabiegi leczenia żylaków: