Żylaki atypowe
Żylaki atypowe – przyczyny powstawania
Żylaki atypowe są bardzo rzadką dolegliwością, która jeśli już się pojawia, to dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ten rodzaj żylaków najczęściej pojawia się na kończynach dolnych. U mężczyzn żylaki atypowe często są powiązane z żylakami powrózka nasiennego. Mogą pojawiać się już u chłopców. U kobiet zaś zauważa się związek między żylakami atypowi a niewydolnością żył miednicy i żył jajnikowych. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zakrzepicy, dlatego bardzo ważne są regularne badania.
Żylaki atypowe – objawy
Żylaki atypowe to widocznie powiększone żyły, które mogą ciągnąć się przez całą długość nóg. Częściej występują u kobiet w ciąży lub takich, które już rodziły. Objawy, które towarzyszą żylakom atypowym to:
- uczucie ciężkości nóg
- obrzęki w okolicach łydek i kostek
- ból w trakcie chodzenie i siedzenia
Żylaki atypowe – leczenie
Żylaki atypowe stanowią aż ⅓ żylaków pojawiających się na ciele Pacjentów, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Podstawowym badaniem rozszerzonych żył jest badanie Doppler USG. Na jego podstawie lekarz może zastosować odpowiednią terapią. Początkowo może nią być leczenie farmakologiczne – stosowanie maści z wyciągiem z kasztanowca obkurcza naczynia krwionośne. Jeśli to nie pomoże, flebolog może skierować Pacjenta na zabiegi laseroterapii oraz skleroterapii, które polegają na zamknięciu powiększonych żył. Zabiegi są komfortowe i można je powtarzać. Bardzo istotna jest także profilaktyka – zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz kontrola wagi ciała.