Skip to main content

Żylaki jądra

Żylaki jądra – charakterystyka schorzenia

Żylaki jądra, zwane inaczej żylakami powrózka nasiennego (łac. varicocele) to przypadłość dotykająca młodych mężczyzn, która może doprowadzić do poważnych zaburzeń sfer intymnych, w tym do bezpłodności. Żylaki jąder pojawiają się na skutek utrudnień w ruchu krwi w żyłach jądrowych. Choroba jest zwykle następstwem siedzącego trybu życia albo długotrwałego wysiłku. Wśród jej objawów wyróżnia się: tępy ból, uczucie ciężaru, a także podwyższoną temperaturę w okolicach pachwiny i moszny.

Żylaki jądra – rodzaje choroby

Specjaliści wyróżniają trzy poziomy dolegliwości, które określa się na podstawie stopnia zaawansowania klinicznego choroby. Pierwszy stopień choroby ujawnia się w pozycji stojącej podczas napinania powłok brzucha – to małe, słabo wyczuwalne podczas badań zmiany. Nieco większe żylaki (II stopień) są już możliwe do wykrycia podczas badania palpacyjnego. Jeśli żylaki są duże i znacząco wyczuwalne – mamy do czynienia z III stopniem tej choroby. Małe żylaki można zdiagnozować dopiero po wykonaniu próby Valsalvy. W celu potwierdzenia choroby urolog wykonuje badanie USG z dopplerem, czyli z uwidocznieniem przepływu krwi w naczyniach żylnych jąder. W diagnostyce guza konieczne jest wykonanie biopsji w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Żylaki jądra- leczenie

Medycyna wykorzystuje kilka sposobów w terapii żylaków jądra. Wśród nich wymienia się operację chirurgiczną (usunięcie żylaków w znieczuleniu miejscowym), laparoskopię (celem jest zatrzymanie przepływu krwi w żylakach), a także embolizację i skleroterapię  (metody polegające na zamknięciu naczyń krwionośnych). W łagodniejszych odmianach choroby stosuje się preparaty z diosminą lub dobesylanem wapnia, które działając na naczynia żylne usprawniają powrót krwi z układu żylnego, niwelują też nadciśnienie i zastoje żylne.

0