Skip to main content

Żylaki moszny

Żylaki moszny – przyczyny powstawania

Żylaki moszny, inaczej nazywane żylakami powrózka nasiennego, powstają na skutek anatomii męskiego organizmu. Lewa żyła jądrowa jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele człowieka i często ma problem z transportem krwi. Jeśli krew zaczyna zalegać w naczyniach, zaczyna wywierać nacisk na żyły, przez co te zaczynają się poszerzać – tak powstają żylaki. Żylaki moszny najczęściej występują o młodych mężczyzn. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia oraz nadmierny wysiłek. Żylaki moszny mogą także odpowiadać za problemy z płodnością mężczyzn.

Żylaki moszny – objawy

Żylaki moszny często są wykrywane dopiero wtedy, gdy lekarz szuka przyczyny problemów z płodnością mężczyzny. Dlatego ważne jest, by samemu badać swoje ciało. Żylaki objawiają się zgrubieniami w mosznie ponad jądrem. Jeśli mężczyzna je wyczuje, powinien od razu zgłosić się do lekarza. W zaawansowanym stadium żylaki moszny dają poważniejsze objawy – ból w okolicach moszny i podbrzusza, który nasila się podcza pozycji stojącej oraz erekcji.

Żylaki moszny – leczenie

Żylaki moszny leczy się chirurgicznie – laparoskopowo. Lekarz podwiązuje powiększone żyły, zabieg trwa maksymalnie pół godziny. Całkowity powrót do zdrowia następuje po dwóch tygodniach od operacji. Mężczyźni, którzy poddali się zabiegowi mogą liczyć na poprawę płodności. Jeśli zaś żylaki moszny powrócą, oznacza to, że nie zostały zamknięte wszystkie powiększone żyły. Dzieje się tak w przypadku, gdy żylaki są bardzo duże. Wtedy zabieg należy powtórzyć.

 

0