
Przebarwienia, melasma – przywróć Swojej skórze jednolity koloryt!
Nadmierna ekspozycja na słońce, naturalne procesy starzenia się skóry, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków – przebarwienia pojawiają się na naszym ciele z wielu różnych przyczyn. Jeśli zaburzenia pigmentacyjne sprawiają, że nie jesteś do końca zadowolona ze Swojego wyglądu, zapisz się na zabieg w Klinice Miracki. Prowadzone przez naszych doświadczonych Specjalistów terapie na przebarwienia pozwalają zredukować zmiany pigmentacyjne i przywrócić skórze dawno piękno!
Przekonaj się, jakie zabiegi leczenia przebarwień wykonujemy!

Jak pozbyć się przebarwień?
Przebarwienia potrądzikowe, melasma, piegi, plamy posłoneczne czy plamy starcze – to problemy estetyczne wynikające z zaburzeń pigmentacyjnych. Dzięki wykonywanym przez naszych Specjalistów zabiegom Laserowego leczenia zmian barwnikowych możesz w bezpieczny i skuteczny sposób zredukować przebarwienia i przywrócić Swojej skórze dawne piękno.
Laseroterapia w leczeniu przebarwień:
- znacząca redukcja zmian pigmentantacyjnych,
- wyrównanie kolorytu skóry,
- rozświetlenie cery,
- ujędrnienie, zwiększenie napięcia skóry,
- naturalna rewitalizacja i odmłodzenie wyglądu.
Terapia przebarwień może obejmować również zabiegi High-Tech, takie jak peeling medyczny czy mikrodermabrazja wodna. Nasi Specjaliści stworzą dla Ciebie indywidualny plan leczenia, dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Czym jest melasma?
Melasma, nazywana także ostudą, to rodzaj przebarwień dotykający przede wszystkim kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Jest to dolegliwość skórna objawiająca się pod postacią wyraźnych brązowych lub szarawych plam – asymetrycznych i nieregularnych. Zazwyczaj ostuda obejmuje twarz: czoło, policzki i skronie, rzadziej szyję i ramiona.
Wybrane metody leczenia melasmy:
- Laseroterapia – wiązka światła lasera przenika w głąb skóry i rozbija nadmiar melaniny w skórze na mikroskopijne cząsteczki, które usuwane są przez układ limfatyczny.
- Peeling chemiczny – głęboko oczyszcza i złuszcza skórę, wykonywany przy zastosowaniu m.in. kwasu glikolowego, salicylowego czy pirogronowego.
- Mikrodermabrazja wodna – złuszczenie i intensywne nawilżenie skóry, dostarczenie jej składników odżywczych.
Naturalny efekt odmłodzonej i pięknej skóry bez zmarszczek, rozszerzonych porów czy przebarwień możesz uzyskać bez inwazyjnych procedur – nasi Specjaliści zaproponują Ci zabiegi idealnie dopasowane do potrzeb Twojej skóry i indywidualnych oczekiwań. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości preparatów nasze terapie odznaczają się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem.
Częste pytania Pacjentów
Po zabiegach Laserowego leczenia przebarwień w obszarze twarzy może Pani normalnie funkcjonować i wybrać się na dłuższy spacer. W celu odpowiedniej ochrony skóry należy zaaplikować krem z filtrem SPF 50 lub wyższym. Warto również założyć nakrycie głowy, aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na skórę twarzy.
Zabieg Laserowego leczenia przebarwień nie koliduje ze znieczuleniem stomatologicznym. Nie ma w związku z tym przeciwwskazań do wizyty u dentysty. Można bez obaw umówić się na konsultację stomatologiczną.
Zmiany w postaci melasmy pojawiają się najczęściej na tle hormonalnym, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Najskuteczniejszą metodą leczenia melasmy w naszych Klinikach są zabiegi z użyciem bezpiecznej i wysoko zaawansowanej technologii Laserów Pikosekundowych, tj. Discovery Pico Plus, Discovery Pico, Pico Plus oraz Pico Sure. Lasery Pikosekundowe w odróżnieniu do Laserów wykorzystujących inny rodzaj wiązki emitują bardzo krótkie impulsy, które w precyzyjny, kontrolowany sposób oddziałowują na barwnik (melaninę) bez ryzyka przegrzewania skóry i uszkodzeń otaczających tkanek.
W przypadku leczenia przebarwień o charakterze melasmy przy użyciu Laserów Pikosekundowych nasi Lekarze rekomendują wykonać serię minimum 2-3 zabiegów co 4 tygodnie. Liczba zabiegów w dużej mierze zależy od nasilenia i głębokości zmian widocznych na skórze. Dokładną liczbę określi nasz Specjalista po przeprowadzeniu analizy Twojej skóry i stopnia zaawansowania zmiany barwnikowej.
Bezpośrednio po zabiegu leczenia melasmy przy użyciu Lasera Pikosekundowego Pacjent może odczuwać pieczenie skóry, a także zaobserwować jej zaczerwienienie. Czasami pojawia się również obrzęk. Wskazane objawy mogą utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, natomiast największe nasilenie ich występuje w ciągu pierwszych 24-48 h. Nie są one powodem do niepokoju – ustąpią samoistnie.
Zabiegi Laserowego leczenia melasmy zapewniają znaczną redukcję zmian, jeśli tylko Pacjent wykona rekomendowaną serię zabiegów w określonych odstępach czasu. Ponadto ważne jest, by unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, chronić skórę przez stosowanie filtru SPF 50 bądź wyższego, a także dbać uregulowanie gospodarki hormonalnej. Tak samo jak w przypadku każdej innej procedury medycznej, nie jesteśmy w stanie zapewnić 100% gwarancji, że melasma już nigdy nie powróci, a wdrożone leczenie przyniesie w pełni zadowalające i długotrwałe efekty.
Najskuteczniejszą metodą leczenia przebarwień posłonecznych są zabiegi z użyciem Laserów Pikosekundowych, takich jak Discovery Pico Plus, Discovery Pico, Pico Plus oraz PicoSure; Laserów Tulowych, tj. MOXI oraz Lavieen, a także urządzeń wykorzystujących światło szerokopasmowe, czyli BBL HEROic.
W przypadku Laserowego leczenia przebarwień posłonecznych nasi Lekarze rekomendują wykonać serię minimum 2- 3 zabiegów w celu uzyskania zadowalających efektów. Dokładna liczba zabiegów to kwestia indywidualna, zależy od wielu różnych czynników, np. kondycji skóry, rozległości przebarwień i przyczyny ich powstawania. Zabiegi należy wykonać systematycznie, w odstępach co 3-4 tygodnie.
Do 5 dni po zabiegu Laserowego leczenia przebarwień należy intensywnie nawilżać skórę kosmetykami zaleconymi przez Lekarza. Po upływie 7 dni można dodatkowo włączyć serum z witaminą C o stężeniu minimum 10%. Warto wybrać serum zawierające stabilną postać witaminy C, ponieważ cechuje się ona najlepszą przyswajalnością oraz skutecznością. Dodatkowo do pielęgnacji codziennej już od pierwszych chwil po zabiegu należy włączyć ochronę przeciwsłoneczną SPF 50 lub wyższą.
Przeczytaj więcej o przebarwieniach!
Przebarwienia na skórze to ogromny problem estetyczny, który dotyka nawet 50% osób po 30. roku życia. Przebarwienia stanowią zaburzenia barwnikowe, które powstają w wyniku wzmożonej produkcji melaniny, na co wpływ może mieć m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne czy proces starzenia.
Najczęściej mamy do czynienia z przebarwieniami na twarzy, jednak równie często brązowe plamy mogą zajmować powierzchnię szyi, dekoltu, pleców, ramion lub dłoni. Przebarwienia na twarzy i ciele mogą mieć różną wielkość – od drobnych plamek po rozległe zmiany – jednak zawsze odznaczają się ciemniejszym zabarwieniem od kolorytu skóry na pozostałej powierzchni.
Bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień jest nagromadzenie nadmiaru melaniny w skórze na skutek działania słońca. Melanina, czyli barwnik skóry, powstaje dzięki melanocytom (komórkom) w wyniku procesu melanogenezy. Proces ten składa się z wielu skomplikowanych reakcji biochemicznych, których zaburzenia prowadzą właśnie do powstania brązowych przebarwień.
Nie zawsze długotrwała i intensywna ekspozycja na słońce musi skończyć się przebarwieniami na skórze twarzy i ciała. Skłonności do powstawania plam na skórze uzależnione są od indywidualnej wrażliwości na słońce u konkretnej osoby. U niektórych melanina rozkłada się w naskórku równomiernie, mimo działania szkodliwych czynników, podczas gdy u innych barwnik będzie rozkładać się nierówno i tworzyć nieestetyczne plamy na twarzy i ciele.
Ryzyko powstania przebarwień na skórze wzrasta z wiekiem i u osób, które zmagają się ze zmianami hormonalnymi, trądzikiem, chorobami tarczycy i wątroby, stanami zapalnymi lub niedoborem witamin w organizmie. Tendencje do przebarwień mogą być także związane z naszymi predyspozycjami genetycznymi, ciążą lub przyjmowaniem niektórych leków (np. antykoncepcji).
Zaburzenia pigmentacyjne mogą przybierać postać:
- piegów – małych plamek w odcieniu jasno- lub ciemnobrunatnym, które wywołuje przyspieszony proces melanogenezy; najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą one też wystąpić na dekolcie, przedramionach czy dłoniach u osób z I fototypem skóry (jasne lub rude włosy i jasny kolor skóry ze skłonnością do oparzeń słonecznych),
- plam soczewicowatych – nieregularne zmiany o jasno- lub ciemnobrązowym zabarwieniu, w obrębie których mamy do czynienia ze zwiększoną ilością melanocytów i zawartością melaniny; są one skutkiem ubocznym wieloletniego działania promieniowania słonecznego na skórę i poparzeń słonecznych; są też związane z procesem starzenia się skóry i występują najczęściej na twarzy lub grzbiecie dłoni,
- ostudy (melasmy) – jest to rodzaj przebarwień hormonalnych występujących najczęściej u kobiet; ma on związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety np. podczas ciąży czy przyjmowania antykoncepcji hormonalnej; nadmierna ekspozycja na słońce tworzy w tym czasie symetryczne plamy o nieregularnym kształcie i jasno- lub ciemnobrązowej barwie.
- przebarwień pozapalnych – są to najczęściej przebarwienia po trądziku lub innych chorobach skóry np. atopowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne; plamy tego typu mogą być także wynikiem powikłań po zabiegach, w których ma miejsce uszkodzenie skóry.
Z przebarwieniami od słońca możemy walczyć różnymi metodami. Widoczne na skórze zmiany możemy z powodzeniem usunąć przy pomocy specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych lub medycznych, jednak w niektórych przypadkach pomocne bywają także domowe sposoby na przebarwienia. Nawet jeśli nie uda nam się usunąć przebarwień na twarzy w całości, będziemy w stanie nieco wyrównać koloryt skóry i rozjaśnić przebarwienia.
Zapobieganie powstawaniu przebarwień
Pierwszym krokiem w walce ze zmianami barwnikowymi powinno być zapobieganie powstawaniu nowych przebarwień. W tym celu należy ograniczyć ekspozycję skóry z przebarwieniami na promieniowanie słoneczne i wdrożyć ochronę skóry przed słońcem poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.
Produkty na przebarwienia
Bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja skóry z przebarwieniami przy pomocy odpowiednich preparatów kosmetycznych. Niezbędnym produktem będzie w tym przypadku skuteczny krem na przebarwienia lub serum na przebarwienia. Pamiętajmy jednak, że ze względu na dominującą zawartość kwasów w kosmetykach na przebarwienia (np. kwas azelainowy, kwas glikolowy), zaleca się, aby stosować je podczas wieczornej pielęgnacji, zaś w ciągu dnia dodatkowo zabezpieczać skórę kremami nawilżającymi z wysokimi filtrami UV. Stan skóry z plamami mogą poprawić też regularnie wykonywane peelingi lub nakładane maseczki na twarz – pomogą one ujednolicić koloryt skóry poprzez złuszczanie skóry z istniejącymi przebarwieniami.
Powyższe metody mogą pomóc naszej skórze w walce z uporczywymi przebarwieniami, ale nie gwarantują ich całkowitego usunięcia. Czasami niezbędna jest pomoc specjalistów, by skóra odzyskała jednolitą i gładką strukturę. Terapia przebarwień przy zachowaniu pełnego cyklu leczenia jest nadzwyczaj skuteczna i charakteryzuje się długotrwałymi efektami.
Istnieje wiele skutecznych metod walki z problemem przebarwień. Wśród nich są metody laserowe wykorzystujące technologię pikosekundową. W naszych Klinikach, jako jedyni w Polsce posiadamy aż trzy lasery pikosekundowe: Discovery Pico, PicoSure i Pico Plus przeznaczone między innymi do trwałego usuwania przebarwień.
Redukcja przebarwień możliwa jest także przy pomocy innych terapii: peelingów medycznych, zabiegów wybielających, kosmetologicznych i iniekcyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów likwidujących przebarwienia w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.