Skip to main content
,

Co to jest fałda nad blizną po cesarce i jak ją usunąć?

Część kobiet, które poddały się cesarskiemu cięciu, zauważa specyficzne zgrubienie między pępkiem a blizną po operacji. Należy zaznaczyć, że wcale nie musi to oznaczać, iż CC zostało źle przeprowadzone lub w trakcie operacji pojawiły się jakieś komplikacje. Cesarskie cięcie rozciąga mięśnie brzucha, co powoduje wiele różnych dolegliwości poporodowych. Skąd bierze się fałda nad blizną po cesarce i jak się jej pozbyć? Na czym polega plastyka brzucha po cesarskim cięciu? Sprawdźmy, co sądzą na ten temat nasi eksperci!

Jak powstaje fałda nad blizną po cesarskim cięciu?

Fałda nad blizną po cesarskim cięciu oznacza, że blizna pooperacyjna jest przyklejona do mięśnia znajdującego się poniżej. Gdy warstwa tłuszczu, która jest między skórą a mięśniem zostanie naruszona, blizna nie jest w stanie „pracować” i jest unieruchomiona. Mówiąc najprościej, fałda nad blizną po cesarce oznacza w praktyce „drugi brzuszek”, który stanowi nieestetyczna oponka.

Walkę z fałdą nad blizną po cięciu cesarskim warto rozpocząć od odpowiednich ćwiczeń i zabiegów w warunkach domowych, a gdy te nie przyniosą oczekiwanych efektów, zwrócić się o pomoc do specjalistów. Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, dzięki którym możemy zniwelować różne nieprawidłowości procesu gojenia się rany po CC – nieestetyczny wygląd blizny lub powstałego bliznowca, pojawienie się zrostu po CC bądź dolegliwości ginekologicznych, a także nadmiaru obwisłej skóry i tłuszczu na brzuchu. Rozwiązaniem może być w tym przypadku plastyka brzucha, jak i radiofrekwencja mikroigłowa czy liposukcja, które omówimy szerzej w dalszej części artykułu. Przede wszystkim nie warto załamywać się nowym wyglądem ciała – współczesna medycyna jest w stanie przywrócić nam dawny wygląd, często bez potrzeby użycia skalpela.

Rozpocznij pracę z blizną i fałdką na brzuchu od ćwiczeń

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań mających na celu usuwanie oponki na brzuchu czy samej blizny po CC, musimy dać organizmowi czas, by wszelkie rany po operacji (zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne) mogły się swobodnie wygoić. Pamiętajmy, że cesarskie cięcie nie jest prostym zabiegiem, lecz poważną operacją chirurgiczną, podczas której przecina się skórę, tkankę podskórną, powięź powierzchniową oraz macicę. To wymaga czasu, by wszystko mogło się zagoić.

Pielęgnacja skóry wokół blizny

To naturalne, że w pierwszych dniach po operacji, a nawet tygodniach po porodzie w okolicy brzucha utrzymuje się obrzęk i zaczerwienienie – będzie stopniowo się zmniejszać wraz z gojeniem się ran po CC. W pierwszych kilkunastu dniach po porodzie przy pomocy cesarskiego cięcia warto skupić się na właściwej pielęgnacji blizny po cesarce (zabezpieczonej szwami) oraz regularnej zmianie opatrunków, by uniknąć zakażenia rany. Gdy rana po cesarskim cięciu się zagoi, warto rozpocząć właściwą pielęgnację blizny po CC, np. przy pomocy poleconej przez lekarza maści na blizny lub specjalnego plastra. Świeża blizna często jest swędząca, dlatego warto stosować preparaty, które złagodzą ten dyskomfort. 

Wzmacnianie mięśni brzucha

W pierwszych tygodniach po operacji cesarskiego cięcia powinniśmy już zainteresować się wzmacnianiem mięśni brzucha i miednicy przy pomocy odpowiednich ćwiczeń. Warto w tym celu udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże nam w bezpieczny sposób uporać się nie tylko z fałdem skóry po CC, lecz także innymi dolegliwościami poporodowymi. Blizna czy nieestetyczny wałeczek tłuszczu w dolnej części brzucha to niejedyne, możliwe efekty uboczne porodu przez cesarskie cięcie – rozstęp kresy białej, nietrzymanie moczu, przepuklina czy zrosty – wszelkie niepokojące nas objawy należy szybko skonsultować ze specjalistą, by uniknąć groźnych powikłań, które mogą stanowić m.in. przyczynę problemów z zajściem w ciążę w przyszłości.

Jak pozbyć się fałdy po cesarce?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wiele kobiet po CC skarży się na nieestetyczny wygląd powłok brzusznych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, blizna pooperacyjna często przyrasta do głębiej leżących tkanek, a w konsekwencji powstaje nad nią nawis skóry i tkanki podskórnej, co jest źródłem kompleksów młodych mam. Jak pozbyć się fałdy po cesarce z pomocą lekarza medycyny estetycznej?

Wszystko zależy od danego przypadku. U niektórych kobiet można zmniejszyć wałek po cesarskim cięciu dzięki regularnej terapii manualnej blizny po CC, wykonywanej przez doświadczonego specjalistę. Natomiast jeśli po kilku lub kilkunastu miesiącach pracy fałda nad blizną po CC nadal istnieje, konieczne jest wdrożenie bardziej inwazyjnego leczenia (masaże, mobilizacja blizny i ćwiczenia nie zawsze są wystarczające).

  • plastyka brzucha

Jednym z rozwiązań proponowanych pacjentkom z nieestetyczną fałdą nad blizną po CC jest plastyka brzucha. Abdominoplastyka to poważny zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który polega na usunięciu fałdu skórno‑tłuszczowego w środkowej oraz dolnej części brzucha, a także plastyce mięśni ściany brzucha. Bardzo ważne są tutaj duże doświadczenie i wysokie umiejętności manualne lekarza. Okres rekonwalescencji pozabiegowej wynosi 5-6 tygodni. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarskich i prowadzić oszczędzający tryb życia.

  • radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne i mikronakłucia. Ten zabieg kosmetologiczny wspomaga procesy regeneracji skóry poprzez stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Terapia poprawia napięcie skóry, ujędrnia ją i dobrze sprawdza się także przy terapii blizny po CC. Zwykle potrzeba kilku sesji zabiegowych (4-8), by uzyskać pożądane rezultaty. Należy jednak zaznaczyć, że zabiegu nie wykonuje się w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

  • liposukcja

Fałd tłuszczowo-skórny nad blizną po cesarce można zniwelować również dzięki liposukcji. W zależności od danego przypadku lekarz może wybrać liposukcję ultradźwiękową lub laserową. Zabiegi umożliwiają redukcję tkanki tłuszczowej i obkurczenie skóry, w efekcie czego niechciany defekt znika. Znieczulenie miejscowe sprawia, że liposukcja nie jest bolesna, nad Twoim bezpieczeństwem czuwa lekarz, który wykonuje procedurę. Do głównych przeciwwskazań zabiegowych zaliczamy: zaawansowaną cukrzycę, ciążę i karmienie piersią, epilepsję, problemy hormonalne, stwardnienie rozsiane, choroby nerek i wątroby, zły ogólny stan zdrowia pacjentki oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

  • masaż limfatyczny

Bardzo pomocne przy usuwaniu fałdy nad blizną po cesarskim cięciu bywają także masaże limfatyczne. Można stosować je samodzielnie lub pomocniczo w połączeniu z innymi metodami pielęgnacji i usuwania niechcianych pamiątek po ciąży i porodzie. To całkowicie nieinwazyjny zabieg, który ma za zadanie m.in. stymulację komórek do odnowy, redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie obrzęku tłuszczowo-limfatycznego. Poprawia pracę całego ciała, a przy tym pomaga rozbijać zalegającą tkankę tłuszczową.

Chcesz usunąć fałdę nad blizną po cesarce lub masz dodatkowe pytania dotyczące plastyki brzucha po ciąży? Umów się na konsultację w Klinice Miracki, by dobrać zabieg, który przyniesie najlepsze efekty. Nasi doświadczeni lekarze specjaliści chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie dotyczące zarówno usuwania nieestetycznej fałdy brzusznej, jak i leczenia blizny czy bliznowca po CC.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0