NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Brodawki na twarzy

Brodawki to rodzaj infekcji wirusowej, która może pojawić się nie tylko na powierzchni dłoni czy stóp, lecz także twarzy. Brodawki to niebolesne zmiany skórne w postaci szorstkiej grudki, które nie wywołują stanu zapalnego poza miejscem chorobowo zmienionym. Można się nimi jednak bardzo łatwo zarazić, poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

Brodawki na twarzy – przyczyny

Przyczyną pojawienia się brodawek na twarzy jest tak samo, jak w przypadku brodawek na ciele, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wszystkie szczepy tego wirusa rozprzestrzeniają się, poprzez kontakt bezpośredni oraz pośrednio, poprzez skażoną powierzchnię lub przedmiot, np. wspólny ręcznik.

Brodawki na twarzy – rodzaje

Brodawki płaskie – występują powszechnie u dzieci i młodzieży, są zlokalizowane głównie na podbródku, czole, szyi oraz grzbietach rąk. Mogą przybierać różne kolory – od różowych poprzez jasnożółte aż po jasnobrązowe. Brodawki płaskie na twarzy są niewielkie (od 1 do 3 mm), wystają nieznacznie ponad powierzchnię skóry i mają gładką lub chropowatą powierzchnię. Mogą utrzymywać się na skórze przez wiele lat lub ustępować samoistnie po kilku tygodniach.
Brodawki łojotokowe – to łagodne zmiany w naskórku, które charakteryzują się wypukłą, grudkowatą, okrągłą i dobrze oddzieloną powierzchnią. Brodawki łojotokowe, nazywane też brodawkami starczymi, gdyż najczęściej powstają u osób po 40. roku życia, tworzą zagłębienie wypełnione łojem i zrogowaciałym naskórkiem. Tego typu zmiany mogą wystąpić w każdym owłosionym rejonie twarzy oraz ciała, a także przybierać różne odcienie i rozmiary.

Brodawki na twarzy – leczenie

Wiele brodawek zlokalizowanych w okolicy twarzy może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku tygodni od pojawienia się. Jeśli jednak zmiany utrzymują się na skórze dłużej, warto wybrać się na wizytę do dermatologa, który dobierze metodę ich usuwania, ograniczającą ryzyko powstania nieestetycznych blizn. Najpopularniejszymi sposobami leczenia brodawek w gabinecie lekarskim są krioterapia (zamrażanie ciekłym azotem) oraz laseroterapia. Skuteczne może też okazać się leczenie brodawek z wykorzystaniem kwasu salicylowego. Nie należy samodzielnie zdrapywać lub złuszczać zmian na twarzy, gdyż można w ten sposób doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa.

Polecane zabiegi w leczeniu brodawek:

Usuwanie zmian skórnych laserem CO2

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki