NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca odwrócona, zwana też wysiękową, występuje zwykle w okolicach pach, pępka, miejsc między pośladkami, a także w pobliżu piersi i narządów płciowych. Ta odmiana choroby cechuje się zmianami skórnymi, które mają postać ognisk rumieniowych, a nie, tak jak to bywa w przypadku innych typów łuszczycy, zrogowaceń i łusek. Stwierdzenie choroby jest zwykle oparte na analizie wyglądu skóry i obecnych w niej patologii. Zmiany w łuszczycy odwróconej są koloru jasnoczerwonego, a ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Podrażnienia, wywoływane najczęściej przez pot, swędzą i są bolesne, mimo braku typowej łuski na skórze.

Łuszczyca odwrócona – przyczyny

Rozwój łuszczycy odwróconej zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Chorobę mogą wywołać także: stres, przyjmowanie sterydów oraz niektórych lekarstw przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych, niektórych antybiotyków i beta-blokerów. Wśród powodów zachorowań na łuszczycę odwróconą znajdują się też infekcje, choroby bakteryjne dróg oddechowych, niski poziom wapnia we krwi, stosowanie używek, a nawet próchnica zębów. Łuszczyca odwrócona jest także chorobą nawracającą, w szczególności wiosną i jesienią.

Łuszczyca odwrócona – terapia

Leczenie łuszczycy odwróconej, w zależności od stopnia zaawansowania, może być miejscowe lub systemowe. Zwykle jest to terapia trudna z uwagi na delikatność partii skórnych objętych zmianami. W terapii stosuje się witaminę D3, maści i kremy z takrolimusem i pimekrolimusem. Wyjątkowo odporną na terapię miejscową łuszczycę odwróconą specjaliści leczą systemowo, tj. lekami doustnymi i iniekcjami. Skuteczna okazuje się też fototerapia i fotochemioterapia. Wielu specjalistów zaleca przy łuszczycy ziołolecznictwo (np. olejki z krwawnika), hydroterapię, medytację, a nawet zmianę diety (zwłaszcza, jeśli choroba występuje u alergików). W przypadku hydroterapii i fototerapii wielu lekarzy zaleca prowadzenie kuracji nad Morzem Martwym z uwagi na wyjątkowe właściwości klimatu i wody.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy odwróconej:

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki