Skip to main content

Odcisk na stopie

Odcisk na stopie – informacje ogólne

Często Twoje stopy narażone są na uszkodzenia – zwłaszcza, przez nieodpowiednie obuwie. To właśnie zbyt duże lub zbyt ciasne buty są przyczyną powstawania odcisków. Wtedy nasza skóra, by jak najskuteczniej chronić się przed uszkodzeniami, wytwarza warstwę rogową. Komórki te nie złuszczają się, lecz powoli nawarstwiają, tworząc jedną, twardą powłokę. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale także mogący powodujący dyskomfort. Odciski mogą ujawnić się w dwóch formach. Modzeli – występujących najczęściej na spodzie stopy. Są wypełnione płynem, przez co są miękkie. Rozpoznamy je po tym, że bywają żółtawe i przede wszystkim duże. Natomiast rozmiar nagniotków przypomina ziarnko grochu. Są one stwardniałe i wrastają w głębsze warstwy skóry. To właśnie one powodują ostry ból – występujący najczęściej na palcach naszych stóp.

Odcisk na stopie – zapobieganie

Dzięki codziennej pielęgnacji naszych stóp, możemy skutecznie zapobiegać pojawianiu się odcisków. Może nam w tym pomóc krem, który nawilży nasze stopy i natłuści je, zapobiegając nawarstwianiu się skóry. Należy zwrócić uwagę na to, by kosmetyk ten zawierał m.in.: masło shea, masło kakaowe, mocznik i kwas salicylowy. Pamiętaj także o systematycznym złuszczaniu naskórka. Jednak nie używaj do tego pumeksu, który może stać się siedliskiem bakterii oraz grzybów. Nie zapominaj przede wszystkim o noszeniu wygodnego obuwia!

Odcisk na stopie – zabiegi

Pomoc w usunięciu odcisków oferują: pedikiurzystki, podolodzy, a przy trudniejszych odmianach – chirurdzy. Niewielkie modzele możesz usunąć w domu za pomocą frezarki. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić przy tym swojej skóry. Co ważne – osoby chore na cukrzycę, a także cierpiące na zaburzenia układu krążenia – nie powinny samodzielnie usuwać swoich odcisków.

0