Skip to main content

Produkcja kolagenu

Produkcja kolagenu – informacje podstawowe

Produkcja kolagenu to wielofazowy proces zachodzący w  fibroblastach (komórki tkanki łącznej) oraz chondrocytach (komórki tkanki chrzęstnej). Mechanizm ten nazywa się inaczej koalegnogenezą bądź biosyntezą kolagnenu. Aby proces ten przebiegał prawidłowo musi zostać spełnione wiele warunków, w tym m.in. obecność witaminy C, określonych enzymów i związków mineralnych. Jego wynikiem jest powstanie kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i wyglądu skóry.

Produkcja kolagenu – objawy

Aktywność fibroblastów zaczyna się wyraźnie obniżać już w okolicach 30 urodzin, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Zewnętrzne przejawy spadku produkcji kolagenu to zwłaszcza: wiotkość naskórka, suchość i szorstkość skóry, zmarszczki i linie, wyraźne oznaki zmęczenia, osłabienie kondycji paznokci, matowienie i wypadanie włosów. Spadek stężenia kolagenu wynika nie tylko z procesu starzenia, ale także z destrukcyjnego wpływ czynników zewnętrznych (m.in. promieniowanie UV, smog, niska aktywność, niedoborowa dieta, stres, brak snu, papierosy i inne używki).

Produkcja kolagenu – zabiegi

Deficyt kolagenu można odbudować z pomocą zabiegów medycyny estetycznej oraz odpowiednich kosmetyków i diety. Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz staranna pielęgnacja skóry. Jednak zwykle te środki są niewystarczające, by dać impuls do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Tylko nowoczesne technologie zabiegowe, z użyciem specjalistycznych substancji potrafią odwrócić skutki zaniku kolagenu i pobudzić jego syntezę. Wysoką skuteczność wykazują zastrzyki kolagenowe, czyli mezoterapia. Coraz powszechniej stosuje się także zabiegi laserowe, ultradźwiękowe oraz nici liftingujące. Wszystkie te technologie dają szybkie wizualne rezultaty, a jednocześnie rozpoczynają w skórze proces produkcji kolagenu, co sprawia że ich efekty są długotrwałe.  

Zabiegi stymulujące produkcję kolagenu

Odmładzanie PicoSure

Odmładzanie Discover Pico

Cutera Excel V+ Genesis V

Mezoterapia igłowa

Neauvia

Nithya – mezoterapia kolagenowa