AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa – informacje podstawowe

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, w wyniku którego dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego. Powszechnie jest znana jako tzw. wypadnięcie dysku. Najczęściej występuje w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Charakteryzuje się wywołaniem objawów, takich jak bóle o różnym nasileniu, zaburzenia czucia, mrowienie oraz osłabienie mięśni.

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem w przypadku przepukliny kręgosłupa jest ból występujący przede wszystkim w miejscu schorzenia – najczęściej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub karku. Jednak objawy zależne są głównie od lokalizacji urazu. W przypadku najczęściej występującej przepukliny odcinka lędźwiowego, może dojść do mrowienie lub drętwienia i zmniejszenia zakresu ruchu kończyn dolnych. W przypadku zaawansowanej przepukliny kręgosłupa mogą wystąpić nawet bóle w podbrzuszu lub pachwinach oraz w czasie oddawania moczu.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

Zazwyczaj główną przyczyną powstania przepukliny kręgosłupa jest jego nadmierne  przeciążenie. Może ono nastąpić na skutek ciężkiej pracy fizycznej, a w szczególności długotrwałego dźwigania ciężarów. Jednak pojawia się też często u osób z siedzącym trybem życia, o niskiej aktywności fizycznej. Do powstania schorzeń może przyczynić się też nadwaga, ciąża oraz zaburzenia w budowie kręgosłupa.

Przepuklina Richtera – leczenie

Leczenie przepukliny kręgosłupa zależne jest od stopnia jej zaawansowania. Większość przypadków nie wymaga wykonania operacji. Jednak w szczególnych przypadkach, gdy przepuklina może stać się niebezpieczna, np. kiedy uciska rdzeń kręgowy, lub w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, niezbędne jest natychmiastowe leczenie chirurgiczne. W przypadkach łagodniejszych stosuje się zazwyczaj leczenie zachowawcze: fizykoterapię oraz kinezyterapię, a także leczenie farmakologiczne, gdzie podawane są głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśni.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki