Skip to main content

Fioletowe rozstępy

Rozstępy to dziś choroba cywilizacyjna – powszechna dolegliwość skórna, mająca postać nitkowatych blizn na skórze, które w pierwszej fazie są zwykle fioletowe lub różowe. Wśród przyczyn rozstępów wymienia się: ciążę, zmiany masy ciała, zaburzenia hormonalne, choroby, przetrenowanie. W ich wyniku osłabione włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu, tworząc ubytki w skórze. Naczynia krwionośne też się rozszerzają i pękają, co wywołuje stan zapalny i zaczerwienienie. Procesowi temu towarzyszą czasami świąd lub pieczenie. Jest to jednak faza regeneracyjna, zatem terapia może przynieść zadowalające efekty.

Fioletowe rozstępy – zapobieganie

Fioletowych rozstępów można pozbyć się łatwiej niż białych. Wystarczą preparaty o odpowiednim składzie (np. związki krzemu, wosk pszczeli czy arabinogalaktan), właściwa dieta (produkty zawierające duże ilości witaminy C, witamin z grupy B czy białka) oraz zabiegi (laseroterapia, peelingi). Kluczową sprawą dla profilaktyki jest też zapobieganie rozstępom przez odpowiednie nawilżanie skóry w wieku młodzieńczym, masaże, ćwiczenia czy kontrolę wagi.

Fioletowe rozstępy – zabiegi

W przypadku fioletowych rozstępów sprawdzają się rozmaite zabiegi usuwania rozstępów: terapia światłem LED, karboksyterapia czy mezoterapia. Najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów jest stosowanie światła laserowego (CO2, Discovery Pico, Mosaic), które stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i korzystnie wpływa na odnowę skóry. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne, które odpowiadają za barwę rozstepów.

 

0