Skip to main content

Kriolipoliza to popularny zabieg modelujący, wkrótce dostępny w naszej klinice w Krakowie. Jak długo utrzymuje się efekt?

Zabiegi polegające na tzw. wymrażaniu tkanki tłuszczowej dedykowane są osobom, które borykają się z jej lokalnymi złogami. Rezultaty tej metody pojawiają się stopniowo i zależą od wielu czynników. Wyjaśniamy, na czym polega kriolipoliza, jak długo utrzymują się efekty po zabiegu i od czego to zależy! 

Na czym polega kriolipoliza? Sposób działania chłodu na tkankę tłuszczową 

Niska temperatura działa korzystnie przy wielu przypadłościach – redukuje obrzęki, koi podrażnienia, a także… redukuje tkankę tłuszczową. Metoda wykorzystująca właściwości chłodu określana jest jako kriolipoliza. 

Kriolipoliza polega na kontrolowanym chłodzeniu adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Są one wrażliwe zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Pod wpływem wartości ujemnych dochodzi do ich uszkodzenia, kolejno rozpadu, wchłonięcia i usunięcia przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych.

Zabieg taki polega na emisji chłodu za pomocą odpowiedniej głowicy. Jest to metoda, która nie wymaga żadnej ingerencji w ciągłość skóry. Procedura nie jest też bolesna.  

Jakie obszary ciała można poddać zabiegowi? 

Kriolipoliza uznawana jest za metodę wyszczuplającą. Jednak ponieważ możliwe jest jej zastosowanie na wybiórczych partiach ciała, jest to raczej zabieg modelujący. Pozwala on na redukcję lokalnej tkanki tłuszczowej, a nie odchudzanie całego ciała, jak to ma miejsce w przypadku stosowanych diet odchudzających. Kriolipoliza generuje rozpad komórek tłuszczowych, tym samym stosowana jest także do redukcji cellulitu.

Obecnie medycyna estetyczna i kosmetologia High-Tech oferują zabiegi kriolipolizy, które sprawdzają się w przypadku opornej tkanki tłuszczowej na różnych partiach ciała i twarzy. W Klinice Miracki w Krakowie kriolipolizę stosujemy m.in. w celu wyszczuplenia partii ciała, takich jak:  

  • uda,
  • brzuch,
  • pośladki,
  • ramiona (tzw. ,,pelikany”),
  • plecy,
  • kolana,
  • twarz, np. ,,drugi podbródek”. 

Jakie efekty kriolipolizy są możliwe do osiągnięcia? 

Aby doszło do krystalizacji trójglicerydów w adipocytach i zniszczenia ich błon komórkowych, tkanka tłuszczowa musi być schłodzona do określonej temperatury i przez odpowiedni czas. Parametry zabiegowe dobiera się głównie w zależności od obszaru ciała i grubości tkanki tłuszczowej.  

Tkanka tłuszczowa wykazuje wrażliwość już przy temperaturze dodatniej na poziomie ok. 5 stopni Celsjusza. Temperatura oscylująca w granicach 0 stopni zwykle sprawdza się przy niewielkich złogach tłuszczu. Jeśli tkanka jest grubsza lub gdy mamy do czynienia z zaawansowanym cellulitem, stosuje się temperaturę ujemną, zwykle w granicach –8 stopni utrzymywaną przez kilkadziesiąt minut. 

Rezultaty zależą głównie od obszaru zabiegowego i grubości tkanki tłuszczowej. Zwykle można osiągnąć efekt w postaci wyszczuplenia w granicach kilku centymetrów w obwodzie (w przypadku większych partii ciała), a także wymodelowania wybranych obszarów, redukcji cellulitu czy ogólnej poprawy kondycji i napięcia tkanek. 

Jak długo utrzymują się efekty kriolipolizy? 

Jednorazowo uszkodzone komórki tłuszczowe nie posiadają zdolności do odnowy. W ciągu kolejnych kilkunastu tygodni po zabiegu zostają usuwane przez organizm, a efekt wyszczuplenie się pogłębia. Po tym czasie można ocenić efektywność kriolipolizy i w razie potrzeby powtórzyć zabieg po ok. 6–8 tygodniach.   

Efekt zabiegu kriolipolizy jest więc trwały. Raz zniszczone adipocyty nie odrastają. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta nie chroni przed ponownym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. 

Kriolipoliza – od czego zależy trwałość efektów? 

To, jak długo obszar zabiegowy pozostanie w stanie po osiągnięciu pełnych rezultatów kriolipolizy uzależnione jest głównie o trybu życia Pacjenta. Co więcej, sposób dbałości o ciało wpływa również na szybkość uzyskania efektów pozabiegowych. 

Decydując się na kriolipolizę zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, praktykowanie zdrowej diety, a także wypijanie dużej ilości wody mineralnej każdego dnia. Czynności takie stymulują metabolizm i wspomagają usuwanie uszkodzonej tkanki tłuszczowej. Pamiętając o podstawowych zasadach zdrowego stylu życia można też na dłużej zachować widoczne efekty po kriolipolizie. 

Szczegóły dotyczące tego zabiegu, jego efektywności i zaleceń możesz poznać podczas rozmowy z lekarzem z Kliniki Miracki w Krakowie, Katowicach, Warszawie lub Łodzi. 

0