Skip to main content

Niegojąca się krosta w pachwinie to Twój problem? Sprawdź, jak możesz się jej pozbyć

W okolicy łonowej znajduje się delikatny element – pachwina – będący łącznikiem okolicy łonowej i uda. Jest to obszar mocno unerwiony i tym samym szczególnie newralgiczny. Mogą pojawiać się na nim niepokojące i dyskomfortowe zmiany. Zauważasz u siebie krosty w pachwinie? Sprawdź, czym mogą być i jak się ich skutecznie pozbyć!

Czym właściwie jest pachwina i krosty na jej obszarze? 

Nazwę ,,pachwina” niekiedy kojarzymy z pachą pod ramieniem. Jednak w terminologii anatomicznej jest to część ciała zlokalizowana w sferach intymnych – niewielki obszar pomiędzy łonem a udem, fragment zgięcia pomiędzy nogą a pochwą i wargami (u kobiet) lub jądrami i początkiem członka (u mężczyzn). Zagłębienie to jest silnie unaczyniona i unerwiona – stanowi jeden z głównych obszarów newralgicznych naszego ciała. 

Pachwiny są partią parzystą (obustronną), zbudowaną z mięśni, ścięgien, chrząstek i wielu innych drobniejszych elementów. Skóra na ich powierzchni zawiera liczne gruczoły potowe i zlokalizowane w nich mieszki włosów. Na tym obszarze zauważa się też węzły chłonne i ważne naczynia krwionośne. Krosty obecne w pachwinie mogą więc mieć różne podłoże. Bywają zmianami o podłożu infekcyjnym, efektem podrażnienia, przepukliny lub schorzeń ogólnoustrojowych.  

Zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne za krosty w pachwinie

Mieszki zlokalizowane w pachwinie wytwarzają stosunkowo grube włosy. Dla komfortu higienicznego i estetyki obszar ten zwykle golimy. Niestety osłabienie łodyg włosowych w połączeniu z nadmierną suchością i podrażnieniami skóry często skutkuje zatrzymaniem włosków w naskórku, czemu może towarzyszyć lokalny stan zapalny. 

W obrębie łodygi, która nie przebija się przez naskórek może gromadzić się ropna wydzielina. Powstająca krosta jest głównie efektem estetycznym, ale może też powodować świąd i ból. 

Krosta w pachwinie jako objaw świerzbu – choroby infekcyjnej  

Jeśli zauważasz niegojącą się krostę w pachwinie, może być to objaw świerzbu ludzkiego. Kolonizacja tego drobnoustroju odpowiada m.in. za miejscowe zaczerwienienie, obrzęk, grudki i pęcherze. Choroba przenoszona jest przez kontakt z osobą zarażoną, dlatego najbardziej narażone są osoby korzystające z miejsc publicznych (basenów, sauny, siłowni itp.) oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. 

Uwypuklenie w okolicy pachwiny w przebiegu przepukliny  

Krosta w pachwinie zwykle ma charakter powierzchowny – dotyczy skóry lub głębszych warstw tkanek. Schorzenie to można jednak pomylić z zaburzeniem wynikającym ze zwiększenia objętości innych struktur anatomicznych. Różnego rodzaju guzki wyczuwalne lub widoczne w okolicy pachwiny mogą wskazywać na przepuklinę.  

Przepuklina (nabyta lub wrodzona) jest schorzeniem jelit i powłok brzusznych. Zdarza się, że element jelita nieprawidłowo uwypukla się na powierzchnię brzucha w wyniku zwiększonego ciśnienia i osłabienia połączeń mięśniowych. 

Sposoby na pozbycie się krost pachwinowych – leczenie i zabiegi 

Pozornie zwykła krosta w pachwinie może okazać się zupełnie niespodziewanym problemem zdrowotnym. Zawsze więc zauważając u siebie podobne zmiany warto poradzić się specjalisty. W zależności od etiologii schorzenia zastosowanie może mieć leczenie farmakologiczne, jak i zabiegowe. 

Wśród metod z zakresu dermatologii, kosmetologii i medycyny estetycznej, dedykowanych usuwaniu krost w pachwinie wymienia się sposoby, takie jak. np.:

  • peelingi,
  • zabiegi laserowe,
  • terapie LED,
  • karboksyterapia,
  • zabiegi i operacje chirurgiczne.

Biorąc pod uwagę, że przyczyną krost w pachwinie mogą być różne, także metody ich leczenia powinny być dobierane indywidualnie. W pierwszej kolejności warto więc umówić się na konsultację dermatologiczną, w trakcie której lekarz podejmie kroki w celu określenia charakteru dokuczliwej zmiany. Następnie zostanie Ci zaproponowany odpowiedni sposób leczenie. 

0