Plastyka podniebienia
Plastyka podniebienia – charakterystyka
Podniebienie to górna część jamy gębowej, dzieli się na podniebienie twarde i miękkie, które zakończone jest języczkiem. Na plastykę podniebienia składa się ogół zabiegów, które wykonywane są na tym obszarze. Najczęstszymi powodami, dla których stosuje się plastykę podniebienia, są bezdechy senne i chrapanie.
Plastyka podniebienia – przyczyny
Nie bez przyczyny bezdech i chrapanie są zjawiskami towarzyszącymi nam jedynie w nocy. Podczas snu mięśnie rozluźniają się i utrudniają prawidłowy przepływ powietrza, powoduje to wibracje podniebienia miękkiego i języczka. Efektem tego jest właśnie charakterystyczny dźwięk, zwany chrapaniem. Warto najpierw wykluczyć inne, mogące mieć wpływ na chrapanie, zjawiska: skrzywienie przegrody nosowej, powiększone migdałki podniebienne czy inne poważniejsze schorzenia, a także obrzęk ścian dróg oddechowych wywołany alergią czy ucisk ścianki tłuszczowej na gardło, jaki może towarzyszyć otyłości. Przy dwóch ostatnich zalecane jest doraźne działanie, poleca się dietę i odchudzanie, aby zredukować masę ciała, a także wyeliminować czynniki alergiczne.
Plastyka podniebienia – metody leczenia
Do najczęściej stosowanych metod walki z chrapaniem i bezdechem śródsennym zaliczamy radiochirurgię i leczenie laserowe. To zabiegi bezpieczne i nieinwazyjne, a do tego nie zajmują wiele czasu. Nie ma też wielu przeciwwskazań, aby się im poddać. W obydwu przypadkach zabieg polega na resekcji odcinka języczka podniebiennego, a także usunięciu części łuku podniebienno-gardłowego. Poprawia to znacząco przepływ powietrza i oddychanie.
Plastyka podniebienia – efekty
Najważniejszym i chyba najbardziej odczuwalnym efektem poddania się plastyce podniebienia jest ustąpienie chrapania. Wibracje zostają wyeliminowane, znika więc charakterystyczny dźwięk. Automatycznie poprawia się jakość snu i to nie tylko dla samego zainteresowanego, lecz także jego rodziny. Pacjent staje się lepiej dotleniony, wypoczęty, bardziej energiczny. Poprawia się praca serca.