Skip to main content

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa to stosunkowo rzadki rodzaj przepukliny brzusznej, który występuje głównie u kobiet w starszym wieku. To schorzenie, które powstaje na skutek osłabienia powłok brzusznych. Skutkuje nieprawidłowym przemieszczeniem się narządów bądź też ich części poza jamę brzuszną przez kanał udowy. Charakterystycznymi objawami przepukliny udowej są uwypuklenie się elastycznego guzka pod skórą oraz uczucie bólu w miejscu wystąpienia schorzenia. Leczenie przepukliny udowej odbywa się metodami operacyjnymi.

Przepuklina udowa – przyczyny

Przyczyną wystąpienia przepukliny udowej jest bezpośrednio zmniejszenie się wytrzymałości powłok brzusznych, które umożliwia wydostanie się zawartości jamy brzusznej poprzez wrota przepukliny udowej. Na wystąpienie schorzenia narażone są szczególnie  kobiety starsze – po 65. roku życia oraz panie po porodzie, ze względu na rozszerzenie kanału udowego.

Przepuklina udowa – objawy

Objawy przepukliny udowej są zależne od czasu trwania choroby oraz jej natężenia. Zazwyczaj poniżej więzadła pachwinowego pojawia się niewielki, elastyczny guzek. Odczuwalne są wówczas pieczenie, ból oraz charakterystyczne dla przepuklin ,,pociąganie” w miejscu występowania schorzenia, szczególnie w trakcie kaszlu, defekacji czy po długim przebywaniu w pozycji stojącej.

Przepuklina udowa – leczenie

Największym zagrożeniem, jakie niesienie ze sobą przepuklina udowa, jest uwięźnięcie przepukliny. Z tego powodu, praktycznie zawsze, wymagane jest leczenie chirurgiczne. Jego celem jest wyodrębnienie worka przepuklinowego oraz odprowadzenie jego zawartości do jamy brzusznej i zaszycie wrót przepukliny, tak aby uniemożliwić nawrót choroby. Wykorzystywane są do tego różne sposoby operacji, zazwyczaj ze znieczuleniem miejscowym. Najczęściej wykorzystywane są metody laparoskopowe oraz operacje beznapięciowe. Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny udowej przebiega od 2 do 6 tygodni.

0