Menu

Rozstępy na łydkach

Rozstępy to uszkodzenia skóry, mające postać różowych lub białych, podłużnych pasemek. Częściej problem dotyka kobiet (uda, brzuch), ale nierzadko na tę przypadłość cierpią też mężczyźni, zwłaszcza wykonujący ćwiczenia w celu rozbudowy muskulatury ciała. Rozstępy u mężczyzn pojawiają się głównie na plecach i łydkach. Zmiany mogą być też następstwem intensywnego rozwoju, przytycia lub wahań hormonalnych. Badania wykazały także, że są dolegliwością w dużym stopniu dziedziczną.

Rozstępy na łydkach – zapobieganie, terapia

W przypadku pojawienia się rozstępów na łydkach, wskazana jest kuracja nawilżającymi kosmetykami i preparatami o specjalnym składzie (np. witaminy A, E i C, kolagen, związki krzemu czy kwasy fenolowe). Skutecznymi sposobami na usuwanie rozstępów i blizn są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: światłolecznictwo LED, terapia medycznym CO2, stosowanie osocza bogatopłytkowego czy też mezoterapii igłowej. Profilaktycznie warto też wykorzystać masaże.

Rozstępy na łydkach –  skuteczne leczenie

Najlepsze efekty zabiegów na rozstępy daje terapia światłem lasera (frakcyjnego, Discovery Pico czy Mosaic). Wiązka laserowa stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii, co przyspieszyło tworzenie się różowych, a następnie białych pęknięć. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Wskazane jest łączenie tej metody z kuracją dermokosmetyczną i ujędrniającymi skórę masażami.