Skip to main content

Usuwanie tatuażu – ile zabiegów trzeba wykonać? Specjaliści z naszej kliniki w Katowicach radzą

Dzięki urządzeniom laserowym obecnie możliwe jest usuwanie nie tylko czarnych, ale też kolorowych tatuaży. Zwykle jednak dla uzyskania zadowalających efektów konieczne jest wykonanie kilku powtórzeń. Dowiedz się, ile zabiegów trzeba wykonać i od czego zależy ich ilość oraz częstotliwość! 

Na czym polega laserowe usuwanie pigmentu?

W zależności od indywidualnych czynników, takich jak np. wiek tatuażu, czy jego głębokość do jego usuwania stosuje się różne metody. Najskuteczniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze jest użycie energii lasera. Jej częstotliwość dobiera się z uwagą na specyfikę konkretnego rysunku na ciele, co pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. 

W naszej Klinice do usuwania tatuażu używamy nowatorskich urządzeń, takich jak Discovery Pico Quanta, PicoSure Cynosure i Pico Plus Lutronic. Dzięki zastosowanej technologii piko- lub nanosekundowej ultra krótka wiązka energii ma ograniczony czas kontaktu ze skórą, a to znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort Pacjenta w trakcie zabiegu oraz potęguje skuteczność procedury. 

Podczas zabiegu do skóry przykładana jest głowica wybranego urządzenia. Ją również dobieramy indywidualnie, w zależności od miejsca tatuażu i jego wielkości. Kolejno wiązka fal pikosekundowych lub nanosekundowych kierowana jest precyzyjnie w miejsce występowania pigmentu. Energia zostaje przez niego pochłonięta. Pod jej wpływem dochodzi do rozproszenia atramentu na mikroskopijne frakcje, które kolejno są wchłaniane przez organizm na drodze naturalnych procesów samooczyszczających za sprawą makrofagów (komórek żernych). Tatuaż stopniowo staje się coraz jaśniejszy, chociaż w niektórych przypadkach po pierwszym zabiegu jego barwa może przez kilka dni być intensywniejsza. Ma to związek z ,,poruszeniem” cząsteczek atramentu. 

Dlaczego jeden zabieg może nie wystarczyć do usunięcia tatuażu? 

Podstawą działania urządzeń do usuwania tatuażu jest zdolność wnikania ich energii do skóry na określoną głębokość – tam, gdzie został wprowadzony pigment. Pod wpływem energii urządzenia dochodzi do rozbicia barwnika na mniejsze frakcje. Mikrocząsteczki pozostające po atramencie są kolejno wchłanianie przez organizm na drodze naturalnych procesów. Ich usuwaniem zajmują się komórki żerne, które wychwytują i eliminują z organizmu obce cząsteczki. 

Proces samooczyszczania organizmu z barwnika uszkodzonego w trakcie zabiegu laserem wymaga czasu. Jeśli tatuaż jest wyjątkowo płytki, z małą zawartością atramentu, niekiedy można usunąć go już po jednej sesji zabiegowej. Częściej jednak do wykonywania tatuażu stosuje się intensywne pigmenty w dużej ilości. Właśnie z tego powodu usuwanie tatuażu laserem jest najbardziej efektywne po poddaniu się kilku seriom w ilości i częstotliwości ustalanej indywidualnie. 

Skóra bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwieniona i opuchnięta. Mogą pojawić się także przekrwienia, które w ciągu następnych dni przyjmują postać strupków, po czym stopniowo się goją. Okres rekonwalescencji po jednej sesji usuwania tatuażu laserem najczęściej trwa ok. 2–3 tygodnie. Pomiędzy seriami konieczne jest więc wykonywanie adekwatnych przerw, które zależą także od zdolności regeneracyjnej organizmu.  

Ile zabiegów należy wykonać? Od czego to zależy?

Przy niewielkich, wieloletnich tatuażach zwykle już 2–3 sesje zabiegowe pozwalają na ich znaczne rozjaśnienie, a nawet całkowite usunięcie. Bardziej rozległe tatuaże, zajmujące sporą powierzchnię skóry mogą wymagać większej ilości zabiegów. Jednak nawet duże malunki już po ok 6 powtórzeniach stają się znacznie mniej widoczne. Można je dostrzec jedynie po dokładnym przyjrzeniu się powierzchni skóry.     

To, ile zabiegów trzeba wykonać zależy od wielu czynników, głównie od:

  • składu zastosowanego atramentu,
  • wieku tatuażu,
  • głębokości wprowadzenia barwnika,
  • rozległości rysunku,
  • ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, głównie zdolności organizmu do regeneracji,
  • zastosowanego urządzenia i jego skuteczności. 

Jeśli więc chcesz pozbyć się niechcianego tatuażu, zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Klinice Miracki w Katowicach Krakowie, Łodzi lub Warszawie. Lekarz zapozna się z Twoimi oczekiwaniami i zaproponuje indywidualny plan postępowania.  

0