Skip to main content

Laserowa redukcja blizn – w trosce o Twoją naturalnie piękną skórę

Blizny są naturalnym rezultatem procesu gojenia się skóry po urazach, operacjach czy stanach zapalnych. Dla wielu osób są one jednak źródłem dyskomfortu i niezadowolenia z własnego wyglądu. Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów, które mogą skutecznie zmniejszyć widoczność blizn, a nawet całkowicie je usunąć. Laserowa redukcja blizn to nowoczesna, skuteczna metoda, która pomaga zminimalizować widoczność blizn i poprawić wygląd skóry.

W Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach oferujemy wiele Zabiegów Laserowych, które mogą pomóc w redukcji blizn. Zabiegi te są dostosowane do rodzaju blizny i indywidualnych potrzeb Pacjentów.

Najpopularniejsze zabiegi Laserowej Redukcji Blizn:

Lasery Pikosekundowe emitują ultrakrótki impuls światła, mierzony w pikosekundach. Dzięki tak krótkiemu czasowi trwania impulsu, energia jest dostarczana do skóry w sposób bardziej kontrolowany i precyzyjny, co minimalizuje uszkodzenia termiczne otaczających tkanek.

 • Precyzyjne działanie.
 • Krótszy czas trwania impulsu zmniejsza ryzyko przegrzania i uszkodzenia otaczających tkanek.
 • Szybka rekonwalescencja.
 • Redukcja widoczności blizn potrądzikowych, chirurgicznych, pourazowych i oparzeniowych.
 • Poprawa tekstury i kolorytu skóry.
 • Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do ujędrnienia skóry.

Lasery Hybrydowe łączą trzy różne typy technologii w jednym urządzeniu – laser ablacyjny, nieablacyjny i ultradźwięki. Dzięki temu mogą jednocześnie działać na powierzchnię skóry i głębsze warstwy, umożliwiając kompleksowe podejście do leczenia blizn.

 • Wszechstronność.
 • Łączenie różnych technologii laserowych zwiększa efektywność zabiegu.
 • Możliwość dostosowania parametrów Lasera do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
 • Kompleksowa redukcja blizn, zarówno powierzchownych, jak i głębszych.
 • Poprawa ogólnej kondycji skóry, jej struktury i elastyczności.
 • Zmniejszenie widoczności blizn, wygładzenie powierzchni skóry i wyrównanie kolorytu.

Jak powstaje blizna?

Blizny to zmiany w strukturze skóry najczęściej wynikające ze wcześniejszego uszkodzenia głębokich warstw skóry. Proces powstawania blizn jest złożony i składa się z kilku etapów. Najpierw występuje faza zapalna, w której organizm reaguje na uszkodzenie skóry poprzez wysyłanie komórek odpornościowych do miejsca urazu. Następnie rozpoczyna się faza proliferacji, podczas której kluczową rolę odgrywa produkcja kolagenu. Kolagen jest białkiem, które pomaga w regeneracji i odbudowie tkanki. Ostatnia jest faza remodelingu, podczas której kolagen jest reorganizowany, a blizna staje się bardziej zwarta i mniej widoczna, jednak często różni się strukturą i kolorem od otaczającej ją skóry.

Blizny powstają najczęściej na skutek głębokich uszkodzeń skóry właściwej, np.:

 • urazów (blizny pourazowe) – skaleczeń, oparzeń, , samookaleczeń, ran ciętych;
 • operacji (blizny pooperacyjne) – mogą różnić się wyglądem w zależności od techniki szycia i zdolności organizmu do regeneracji;
 • chorób i stanów zapalnych skóry – są to najczęściej blizny zanikowe (atroficzne), powstające m.in. po trądziku i ospie;
 • rozciągania skóry (rozstępy) – jest to specyficzny rodzaj podskórnych blizn, które najczęściej powstają po ciąży i nagłym przyroście masy ciała.

Rodzaje blizn

Wyróżniamy kilka rodzajów blizn, które różnią się między sobą procesem powstawania i ostatecznym wyglądem:

 • blizny przerostowe – wynikają nadmiernej produkcji kolagenu, wznoszą się ponad poziom skóry, ale nie wykraczają poza obszar pierwotnego uszkodzenia;
 • blizny zanikowe – powstają na skutek zaniku kolagenu i są typowym skutkiem trądziku, leżą poniżej poziomu otaczającej skóry, mają formę małych zagłębień;
 • blizny keloidowe – charakteryzują się nadmiernym i niekontrolowanym wzrostem tkanki bliznowatej, wykraczają poza granice pierwotnego uszkodzenia skóry;
 • rozstępy – choć nie są klasycznymi bliznami, mechanizm ich powstawania jest podobny – wynikają z wewnętrznych uszkodzeń skóry na skutek jej nadmiernego rozciągania.

Leczenie blizn w Klinice Miracki

Leczenie blizn to w Klinice Miracki zabiegi, do których przykładamy szczególną uwagę. W zależności od struktury blizny, jej stopnia zaawansowania i rozwoju, głębokości zmian w strukturze tkanki, zawsze proponujemy Pacjentom indywidualną terapię, perfekcyjnie dopasowaną do potrzeb skóry.

Leczenie blizn najlepiej rozpocząć od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który dokładnie oceni rodzaj, lokalizację oraz wielkość blizny. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią metodę usuwania blizn, która będzie najskuteczniejsza w danym przypadku. Istnieje wiele zabiegów na usuwanie blizn, w tym laseroterapia, mezoterapia igłowa, radiofrekwencja mikroigłowa, dermabrazja czy iniekcja kwasu hialuronowego. Aby skutecznie usunąć blizny, specjaliści nierzadko muszą skorzystać z różnych metod terapeutycznych jednocześnie. Są to tzw. terapie łączone, które ze względu na wysoką skuteczność w usuwaniu blizn i rozstępów, stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne w medycynie estetycznej. 

Zwłaszcza w przypadku blizn głębokich, konieczne może okazać się połączenie kilku różnych metod terapeutycznych, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Na przykład zabieg laserem frakcyjnym CO2 może być wspierany przez mikronakłuwanie i uzupełniony stosowaniem specjalistycznych kremów. Kompleksowa terapia skutecznie wspomaga proces regeneracji skóry i daje szansę na maksymalne zmniejszenie widoczności blizny.

Skuteczne lasery na blizny

Laserowe usuwanie blizn jest najbardziej skuteczną metodą na pozbycie się tego rodzaju zmian skórnych. W Klinice Miracki do zabiegów leczenia blizn stosujemy najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku, często łącząc kilka różnych technologii w ramach jednego, kompleksowego planu medycznego. Najczęściej sięgamy po lasery frakcyjne ablacyjne, które przynoszą najlepsze efekty terapeutyczne w leczeniu blizn i usuwaniu rozstępów. Jednak dobrze sprawdzają się w tym celu również bardziej delikatne dla skóry lasery pikosekundowe, które wykorzystają najkrótszą wiązkę światła, dzięki czemu są w stanie poprawić wygląd nawet głębokich blizn bez nadmiernego podgrzewania i uszkadzania otaczającej je skóry.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn?

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym polega na precyzyjnym działaniu wiązki światła na skórę. Laser emituje światło o długości fali, które penetruje skórę, tworząc mikroskopijne kolumny uszkodzeń. Zabieg ten jest stosowany zarówno do usuwania blizn pooperacyjnych, jak i blizn potrądzikowych.

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza i zazwyczaj wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego, aby zminimalizować dyskomfort Pacjenta spowodowany głębokim działaniem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Urządzenie emituje światło, które precyzyjnie oddziałuje zarówno na powierzchniowe, jak i głębokie warstwy skóry właściwej, stymulując komórki skóry do regeneracji. Działanie lasera polega na usunięciu starej, uszkodzonej tkanki i stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Nowo wytworzone włókna białkowe w skórze poprawiają jej strukturę i elastyczność, co prowadzi do wyraźnego wygładzenia blizn.

Terapia laserem frakcyjnym często wymaga kilku sesji, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty. Z zabiegu na zabieg wygląd blizn się poprawia, a skóra staje się bardziej jednolita i gładka. Dzięki stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych usuwanie blizn za pomocą lasera frakcyjnego jest skuteczną metodą redukcji blizn i  wzmocnienia kondycji skóry.

Efekty usuwania blizn laserem

Bezpośrednio po zabiegu usuwania laserowego blizn skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Mogą pojawić się drobne strupki, a skóra przez kilka dni się złuszcza. W tym okresie pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, pieczenie lub swędzenie. Ważne jest, aby unikać drapania i chronić skórę przed słońcem, stosując kremy z wysokim filtrem UV.

Po zakończeniu okresu gojenia skóra zaczyna się regenerować. Dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Nowe komórki skóry zastępują stare, uszkodzone tkanki, co prowadzi do widocznego wygładzenia blizn. Tekstura skóry znacznie się poprawia, a blizny stają się mniej widoczne.

Pierwsze efekty są widoczne już po kilku tygodniach, gdy skóra zaczyna się regenerować. Pełne rezultaty pojawiają się zazwyczaj po kilku miesiącach, kiedy całkowicie zakończy się proces produkcji nowego kolagenu i elastyny. Liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania optymalnych efektów zależy od głębokości i rozległości blizn. W większości przypadków dobre efekty można uzyskać już po kilku sesji. Po serii zabiegów Pacjenci mogą cieszyć się gładką, jednolitą skórą z minimalnymi śladami po bliznach. W niektórych przypadkach udaje się doprowadzić do całkowitego zaniku blizny. 

Przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn

Wykluczenie przeciwwskazań do usuwania blizn jest bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Dlatego podczas konsultacji wstępnej są one szczegółowo omawiane z lekarzem. Do najważniejszych przeciwwskazań do laseroterapii należą:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • aktywne infekcje skórne;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • świeża opalenizna;
 • skłonność do bliznowców (keloidów);
 • stosowanie doustnych retinoidów (należy odczekać co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu terapii);
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • nowotwory skóry;
 • alergie na składniki używane podczas znieczulenia miejscowego.

Inne zabiegi usuwania blizn 

Jeżeli laseroterapia nie jest rozwiązaniem rekomendowanym choćby ze względu na przeciwwskazania występujące u Pacjenta, specjaliści mogą zaproponować alternatywną terapię blizn, obejmującą takie zabiegi, jak: głębokie peelingi czy zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy.

Zabiegi złuszczające, takie jak peelingi medyczne kwasami czy mikrodermabrazja pomagają wygładzić powierzchnię skóry i jednocześnie stymulują odnowę komórkową. Kwasy użyte podczas zabiegu docierają do głębokich warstw skóry, gdzie pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, poprawiając strukturę skóry i przyczyniając się do wygładzenia blizn.

W celu usunięcia blizn zanikowych stosuje się również zabiegi iniekcyjne z użyciem kwasu hialuronowego. Substancja ta wypełnia ubytki tkankowe i sprawia, że blizny stają się tymczasowo niewidoczne. Efekty tego zabiegu nie są jednak trwałe. Kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze przez kilka miesięcy – dla podtrzymania efektów można terapię regularnie powtarzać.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.
0