Plastyka uszu

Plastyka uszu jest często wykonywaną operacją medycyny estetycznej, na którą do niedawna decydowały się osoby mające odstające uszy. Dziś korekcja uszu ma o wiele szersze możliwości i pozwala na precyzyjne dostosowanie kształtu oraz proporcji uszu do twarzy. W trakcie jednego z najkrótszych zabiegów chirurgii plastycznej możliwe jest modelowanie wyglądu uszu w praktycznie dowolnym kierunku.

Korekcji możemy poddać uszy odstające, co jest najczęstszym powodem, dla którego Pacjenci decydują się na plastykę uszu. Korekta odstających uszu wielu osobom pozwala na spektakularną zmianę wyglądu oraz na pozbycie się wieloletnich kompleksów.

Operacje plastyczne uszu obejmują również korekty takie jak: plastyka zawiniętej małżowiny, czy zmniejszenie płatków usznych. Zabieg można przeprowadzić w obrębie obu uszu lub jednego, jeśli występuje defekt jednostronny, np. płatek ucha naderwany przez kolczyk.

W przypadku, gdy problemem są nie tylko odstające uszy, ale sama ich wielkość, możliwe jest zmniejszenie uszu, a nawet całkowita rekonstrukcja małżowiny usznej w przypadku jej niedorozwoju lub zniszczenia w wyniku urazu.

Rekonstrukcja pozwala na odbudowę części małżowiny ucha i nadanie jej odpowiedniego kształtu, jak również odtworzenie całego ucha w przypadku wad rozwojowych (mikrocja, anocja). Rekonstrukcja małżowiny usznej oraz jej kolejny etap, czyli oddzielenie małżowiny od czaszki należą do bardziej skomplikowanych zabiegów w obrębie uszu, jednak pozwalają na osiągnięcie zadziwiających rezultatów.

Wskazaniami do plastyki uszu są potrzeby Pacjentów, którym przeszkadza nieestetyczny wygląd uszu. Korekcję uszu przeprowadzamy nie tylko u dorosłych, ale często także w przypadku dzieci, które mają już rozwiniętą małżowinę - zwykle powyżej 7. roku życia.

Plastyka uszu - cena

Zabiegi plastyki uszu

Rodzaj zabiegu1 zabieg
Korekta odstających uszu5 000 – 7 000 zł
Plastyka zawiniętych uszu6 000 – 8 000 zł
Zmniejszenie uszu6 000 – 8 000 zł
Rekonstrukcja małżowiny usznej12 000 – 18 000 zł
Oddzielenie małżowiny od czaszki6 000 – 8 000 zł
*W cenę zabiegów chirurgii plastycznej powiek wliczono koszt: wizyt kontrolnych, opatrunków, zdjęcia szwów.
**Cena zabiegów chirurgii plastycznej uszu nie obejmuje kosztu: znieczulenia anestezjologicznego.
***Zabiegi wymagające zadatku w wysokości 20% wartości zabiegu, min. 2000 zł

 

Wypełnij formularz
– natychmiast zajmiemy się obsługą

Imię i nazwisko

Email

Treść wiadomości

Zadzwoń
– umówimy Cię na spotkanie

+48 221 030 030

Wyślij maila
– odpowiemy w najszybszym możliwym czasie

rejestracja@klinikamiracki.pl

Obszary zabiegowe – zastosowania

Plastyka uszu
 • Uszy.

Mocne strony zabiegu

 • Trwałe rezultaty.
 • Wiele możliwości poprawy wyglądu.
 • Możliwość całkowitej odbudowy małżowiny usznej.
 • Wyjątkowo krótki czas zabiegu w przypadku niewielkiej korekcji uszu.
 • Mała inwazyjność zabiegu w przypadku korekcji odstających uszu.
 • Szybki powrót do domu – nawet po kilku godzinach (zależy od zakresu operacji).
 • Pełne efekty widoczne już po ok. 3 tygodniach.
 • Zyskanie pewności siebie.

Kluczowe fakty

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg wykonuje chirurg plastyk.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co zależy od zakresu operacji oraz od wieku Pacjenta. Podczas zabiegu Pacjent nie odczuwa bólu.

Ile trwa rekonwalescencja?

Czas rekonwalescencji uzależniony jest od obranej metody plastyki uszu - zwykle trwa od 7 do 14 dni.

Zasada Działania

Operacja plastyczna przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym

Pacjent otrzymuje znieczulenie stosowne do zakresu operacji i wieku Pacjenta. Specjalista dokonuje precyzyjnej korekcji uszu w sposób omówiony wcześniej z Pacjentem.

Mała widoczność blizn

Pełna precyzja oraz wykonanie cięć na tylnej części małżowiny usznej minimalizuje widoczność blizn. 

Całkowita poprawa wyglądu uszu

Bez względu na rodzaj plastyki uszu efekty są spektakularne i trwałe.

Opieka okołooperacyjna

W czasie zabiegu, jak również po jego przeprowadzeniu Pacjent może liczyć na profesjonalną opiekę medyczną. Lekarze są do dyspozycji Pacjenta również na wypadek jakichkolwiek wątpliwości w czasie rekonwalescencji. 

Krótki pobyt w Klinice

Pacjent najczęściej wraca do domu w dniu zabiegu.

Wskazania

 • Odstające uszy,
 • Uszy zawinięte,
 • Uszy niesymetryczne,
 • Zbyt duże uszy,
 • Uszkodzenia małżowiny usznej,
 • Duże płatki uszne,
 • Przerwanie płatków usznych,
 • Mikrozja (częściowy brak małżowiny usznej),
 • Anocja (całkowity brak małżowiny usznej).

Przeciwwskazania

 • Nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • Nieleczona cukrzyca,
 • Zaburzenia krzepliwości krwi,
 • Stan zapalny w obrębie uszu,
 • Infekcje bakteryjne lub wirusowe,
 • Choroby nowotworowe,
 • Epilepsja,
 • Ciąża.

Przebieg zabiegu

Konsultacja wstępna i konieczne badania

Plastyka uszu wymaga odbycia wstępnej konsultacji, podczas której lekarz oceni stan anatomiczny uszu oraz określi, jaka metoda korekcji będzie najodpowiedniejsza. Lekarz poinformuje również, jakie badania należy wykonać przed planowaną operacją oraz rozwieje wszelkie wątpliwości odpowiadając na każde pytanie Pacjenta. Specjalista zapozna się także z oczekiwaniami Pacjenta oraz wyjaśni, jakie efekty można uzyskać po plastyce uszu.

Rodzaj znieczulenia

Operacja uszu w przypadku dorosłych może odbywać się w znieczuleniu miejscowym, natomiast dzieci wymagają znieczulenia ogólnego. Wyjątkiem jest rozległa rekonstrukcja ucha, kiedy również Pacjenci dorośli zawsze wprowadzani są w stan nieświadomości (narkoza).

Przeprowadzenie zabiegu

Przebieg zabiegu zależy od rodzaju dokonywanej korekty wyglądu uszu. Korekcja odstających uszu polega na nacięciu skóry na tylnej części uszu oraz odpowiednim wymodelowaniu małżowiny usznej lub usunięciu jej fragmentu oraz założeniu modelujących szwów wewnętrznych oraz zewnętrznych na wykonane nacięcia. Zabiegi korygujące zawiniętą małżowinę, czy zmniejszające uszy wymagają większej ingerencji w struktury uszu. Z kolei rekonstrukcja małżowiny usznej oraz następujące kilka miesięcy po niej oddzielenie małżowiny od czaszki wymagają pobrania fragmentu z innej części ciała, który posłuży do nadania nowego kształtu uszom.

Konsultacja kończąca i zdjęcie szwów

Kilka dni po operacji usuwane są szwy oraz zmieniane opatrunki. Lekarz poinformuje Pacjenta o dalszym postępowaniu, które zależy od intensywności przeprowadzonego zabiegu. Najczęściej kolejna wizyta kontrolna odbywa się po kilku tygodniach od zabiegu.

Jak się przygotować?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie serii badań, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania. Przynajmniej kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew (np. kwas acetylosalicylowy). Na dwa tygodnie przed operacją oraz przynajmniej przez ten sam okres po niej należy zaprzestać palenia papierosów. W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym Pacjent powinien zgłosić się do kliniki na czczo.

Częste pytania

Jak długo utrzyma się ból po zabiegu?

Po zabiegu dolegliwości mogą być łagodzone lekami przeciwbólowymi, jednak w zależności od rodzaju plastyki uszu często nie jest to konieczne. Zwykle ból mija po ok. 1-3 tygodniach.

Czy uszy po operacji są spuchnięte?

W zależności od ingerencji chirurga, uszy mogą być obrzmiałe i zaczerwienione, co mija po kilku dniach lub tygodniach.

Czy po plastyce uszu można myć włosy?

Pierwsze mycie głowy zaleca się dopiero po zdjęciu szwów.

Czego unikać po zabiegu?

W pierwszych tygodniach po korekcji uszy należy szczególnie chronić przed urazami, w tym otarciami w trakcie zakładania odzieży. Przez kilka miesięcy należy zrezygnować z sauny, kąpieli słonecznych oraz nadmiernego wychłodzenia uszu.

Komentarz eksperta

Korekcja uszu jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych w klinikach chirurgii estetycznej. Plastyka uszu pozwala na korektę wielkości lub stopnia odchylenia małżowiny, a także na rekonstrukcję ucha ,,od podstaw”. Zabieg ten zaliczany jest do operacji wykonywanych jedynie ze względów estetycznych, ponieważ zaburzenia proporcji uszu nie mają wpływu na fizyczny stan zdrowia Pacjenta.

Niemniej jednak, bez wątpienia plastyka uszu ma istotne znaczenie w przypadku stanu emocjonalnego. Dokonując z pozoru niewielkiej zmiany w wyglądzie poprawiamy spostrzeganie Pacjenta przez innych, a w szczególności przez samego siebie. Pacjenci często zaznaczają ogólną poprawę samopoczucia ciesząc się z wyeliminowania kompleksów, które często towarzyszyły im od wieku szkolnego.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki