Blizny po trądziku

Blizny po trądziku to rodzaj blizn zanikowych, które nazywane są także bliznami atroficznymi. Bardzo często mają z nimi do czynienia młode osoby, podczas okresu dojrzewania, jednak coraz częściej jest to problem również dorosłych. Blizny potrądzikowe to zazwyczaj efekt nieprawidłowego lub zbyt późno podjętego leczenia trądziku.

Blizny po trądziku – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania blizn po trądziku jest nieprawidłowa synteza nowej tkanki. Są to zmiany, które pojawiają się w wyniku rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry. Trądzikowi najczęściej towarzyszy stan zapalny, przed którym nasz organizm stara się bronić w taki sam sposób, jak przed każdą inną chorobą. Komórki układu immunologicznego, które zwalczają infekcję, wspomagają także proces gojenia uszkodzonej tkanki. Jeśli jednak nie wyleczymy prawidłowo trądziku i nie wyeliminujemy zalegających wokół zmian zapalnych bakterii oraz martwych komórek, proces gojenia uszkodzonej tkanki zostanie zaburzony. Nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana, co doprowadzi do powstawania potrądzikowej blizny zanikowej.

Blizny po trądziku – charakterystyka

Blizny potrądzikowe przypominają miejscowe zagłębienia skóry, które posiadają okrągły lub półokrągły kształt. Ostateczna wielkość i głębokość blizn potrądzikowych jest jednak uzależniona od intensywności przebytego trądziku. Wpływ na wygląd oraz strukturę blizn ma również wiek oraz zdolność skóry do samodzielnej regeneracji.   

Blizny po trądziku – leczenie

Leczenie blizn potrądzikowych może być trudne i długotrwałe. Świeże i niewielkie zmiany skórne można leczyć przy pomocy maści steroidowych lub kremów zawierających heparynę, a także zabiegów złuszczania chemicznego czy mikrodermabrazji. Głębokie blizny po trądziku można usunąć poprzez zabiegi laserowe lub regenerację skóry falami radiowymi. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest obecnie jednym ze skuteczniejszych zabiegów pozwalających pozbyć się wielu niedoskonałości skórnych – w tym również przebarwień potrądzikowych.    

Polecane zabiegi w leczeniu blizn potrądzikowych:

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki