NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe są najbardziej znaną infekcją wirusową, wywołaną przez rozpowszechniony w środowisku wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. To wirus przenoszony zazwyczaj poprzez kontakt bezpośredni (dotyk) z chorym lub nosicielem. W wielu przypadkach mamy też do czynienia z samozakażeniem poprzez uszkodzenie znajdującej się już na skórze brodawki.

Brodawki wirusowe – rodzaje

Dotychczas wyróżniono ponad 100 odmian brodawek wirusowych, z czego najpopularniejsze to brodawki zwykłe, powstające najczęściej na dłoniach i stopach (kurzajki). Z brodawkami wirusowymi możemy mieć jednak do czynienia nie tylko na skórze, lecz także błonach śluzowych i narządach płciowych. Wśród brodawek wirusowych znajdują się również brodawki płaskie, które są zlokalizowane na twarzy, a także brodawki podpaznokciowe, które powstają wokół paznokcia lub pod nim.

Brodawki wirusowe – objawy

Brodawki wirusowe to najczęściej zmiany o grudkowatej, nierównej i zrogowaciałej powierzchni, które mogą występować pojedynczo lub w grupie, zlewając się ze sobą. Wykwit pierwotny stanowi szorstka grudka o średnicy kilku lub kilkunastu milimetrów oraz zabarwieniu zbliżonym do naturalnego koloru skóry (czasem biało-żółtym). Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może sprawić, że brodawki wirusowe będą się powiększać i wyraźnie wystawać ponad powierzchnię skóry. Zazwyczaj kurzajki zlokalizowane są na dłoniach i stopach, wałach okołopaznokciowych i pod płytką paznokciową. Jeśli pojawiają się nowe wykwity, są one zazwyczaj zlokalizowane wokół największej brodawki pierwotnej.

Brodawki wirusowe – leczenie

Najpopularniejszym sposobem leczenia brodawek wirusowych jest krioterapia, czyli zamrażanie kurzajek ciekłym azotem. Usuwanie może także odbywać się poprzez stopniowe złuszczanie martwych komórek naskórka, jednak nie jest metoda odpowiednia do usuwania brodawek zlokalizowanych na twarzy lub w okolicach intymnych, gdyż może zniszczyć tkankę skórną. Brodawki wirusowe, których nie jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy tradycyjnych sposobów, możemy skutecznie wyeliminować dzięki leczeniu laserowemu lub zabiegom elektrokoagulacji.

Polecane zabiegi w leczeniu brodawek wirusowych:

Laser CO2
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki