Menu

Fotostarzenie

Fotostarzenie, inaczej określane jako photoaging, to nic innego, jak przyspieszone starzenie skóry na skutek działania promieni słonecznych. Jest szczególnie widoczne nie tylko u osób wystawiających swoją skórę na długotrwały kontakt z promieniowaniem UV, lecz także tych, które nie stosują odpowiedniej ochrony, np. w postaci filtrów.

Fotostarzenie – przyczyny

Fotostarzenie skóry może wynikać zarówno z wystawiania skóry na działanie naturalnych promieni słonecznych, jak i sztucznie generowanego promieniowania UV, np. przez lampy w solarium. Powoduje to uszkodzenia tkanki, początkowo niewidoczne, niekiedy określane mianem ,,blizny posłonecznej”, która po dłuższym kontakcie z promieniowaniem uwidacznia się w postaci zmarszczki. Wszystko to dzieje się na skutek stymulowania przez promienie słoneczne powstawania enzymów, które niszczą kolagen i elastynę – białka odpowiedzialne za młody wygląd tkanki.

Fotostarzenie – objawy

Fotostarzenie skóry objawia się na różne sposoby, m.in. przez: przebarwienia skóry (zwłaszcza w miejscach, gdzie tkanka jest cieńsza, wrażliwsza lub uszkodzona), odbarwienia na twarzy, zmarszczki – również głębokie bruzdy, teleangiektazje (pod wpływem promieniowania osłabieniu ulegają również ściany naczyń krwionośnych), zwiotczenie tkanki, suchość skóry,pogrubienie lub ścieńczenie naskórka.

Fotostarzenie – leczenie

W walce z fotostarzeniem skóry najważniejsza jest profilaktyka – najlepiej unikać ekspozycji skóry na słońce w godzinach najsilniejszego promieniowania, a więc między 10 a 15, a także stosować wysokie filtry latem oraz zimą, np. na stoku koniecznością jest 50 SPF. Filtr odpowiedni do zastosowania w innych warunkach zależy m.in. od fototypu skóry. Jeżeli skóra uległa już fotostarzeniu, najlepszym wyjściem mogą okazać się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W takiej sytuacji zaleca się m.in. laserowe odmładzanie frakcyjne oraz inne zabiegi z użyciem lasera – zarówno napinające i wygładzające skórę, jak i usuwające z jej powierzchni przebarwienia. Wysoką skuteczność wykazują też metody eksfoliacji, w tym peelingi chemiczne, dermabrazja lub mikrodermabrazja.

Polecane zabiegi w leczeniu fotostarzenia:

Analiza skóry Life Viz
Peeling chemiczny
Yellow Peel
Ferulac Peel
Whitening
Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial