Menu

Liposukcja

Liposukcja, często nazywana ,,odsysaniem tłuszczu”, to popularny zabieg medycyny estetycznej, polegający na trwałym zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w wybranym obszarze ciała. Wykonywana jest w sytuacji, gdy ćwiczenia i odpowiednia dieta nie przynoszą pożądanego rezultatu. Szczególnie popularna jest liposukcja brzucha i nóg, choć od pewnego czasu na szczycie listy znajduje się także zabieg przeprowadzany w rejonie wzgórka łonowego.

Liposukcja – rodzaje

Dawniej liposukcja była zabiegiem bardzo inwazyjnym, wymagającym znieczulenia ogólnego oraz powodującym utratę dużej ilości krwi. Obecnie metody wykonywania zabiegu zostały znacznie udoskonalone – do najczęściej spotykanych należą:
Liposukcja wodna – inaczej nazywana liposukcją WAL. Przed odessaniem tłuszczu, pod wysokim ciśnieniem wstrzykiwany jest specjalny roztwór, który uwalnia komórki tłuszczowe, nie uszkadzając jednocześnie innych struktur, takich jak nerwy czy naczynia. Substancje, zawarte w dostarczanym za pomocą kaniuli roztworze, minimalizują krwawienie, a tłuszcz odciągany jest tą samą drogą, którą wprowadzono substancję.
Liposukcja tumescencyjna – opiera się na znieczuleniu miejsca zabiegowego dużą ilością rozrzedzonych roztworów środków znieczulających, które jednocześnie mocno obkurczają naczynia krwionośne, minimalizując tym samym krwawienie. Następnie tłuszcz odsysany jest za pomocą kaniul. Niestety, taki zabieg trwa dość długo – zwykle kilka godzin.
Liposukcja laserowa –  najczęściej stosuje się tu tzw. zimny laser. Zabieg polega na rozpuszczeniu komórek tłuszczowych dzięki wiązce lasera. Zależnie od konkretnej metody, tłuszcz można następnie odessać cienką kaniulą przez niewielkie nacięcie w skórze lub pozostawić go, aby organizm sam go zmetabolizował.
Liposukcja ultradźwiękowa – nazywana też liposukcją kawitacyjną lub kawitacją ultradźwiękową, jest najmniej inwazyjną z wymienionych metod. Komórki tłuszczowe rozbijane są przez ultradźwięki, żeby potem wraz z płynami ustrojowymi dostać się do wątroby. Tam są metabolizowane jak każde inne tłuszcze do niej dostarczane, a następnie wydalane z organizmu w naturalny sposób.
Liposukcję, podczas której tłuszcz odsysany jest za pomocą kaniul, można połączyć z zabiegiem wypełnienia wybranych okolic pozyskaną tkanką tłuszczową – taką procedurę nazywamy lipotransferem.

Liposukcja – efekty

Dzięki zabiegowi liposukcji możliwe jest: pozbycie się tkanki tłuszczowej z obszarów, w których tradycyjne metody okazały się nieskuteczne, wymodelowanie i wysmuklenie sylwetki, ujędrnienie skóry oraz zredukowanie cellulitu.
W przypadku liposukcji ultradźwiękowej, a czasem także laserowej, można uzyskać efekt poprawy krążenia, pobudzenia procesów metabolicznych, a także odżywienia skóry.

Polecane zabiegi liposukcji:

Liposukcja ultradźwiękowa – Vaser Lipo
Lipotransfer Adivive – przeszczep tkanki tłuszczowej
Lipoliza iniekcyjna – usuwanie tkanki tłuszczowej
Redukcja tkanki tłuszczowej laserem iLipo
Endermologia LPG Alliance
SculpSure – redukcja tłuszczu w 25 minut