Melasma skórna to rodzaj przebarwień, które pojawiają się wyłącznie u kobiet, a szczególnie narażone są na nie panie po 30. roku życia. Wpływ na to mają przede wszystkim czynniki hormonalne (przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, ciąża, menopauza) oraz nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych.  

Melasma skórna – objawy

Melasma skórna objawia się jako ciemnobrązowe plamy na skórze o nieregularnym kształcie, bez oznak stanu zapalnego. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w tych miejscach, które mają najczęstszy i bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym – to znaczy na twarzy (w szczególności czoło, policzki, górna warga), dekolcie i dłoniach. Melasma bardzo często przybiera maskowaty wygląd, ze względu na charakterystyczną symetrię ognisk.

Melasma skórna – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania brązowych przebarwień na skórze jest nadmiar melaniny w komórkach oraz jej nierównomierna dystrybucja. Wynika to przede wszystkim z długotrwałej i intensywnej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia odpowiednimi kosmetykami. Dodatkowo łączy się ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, np. podczas ciąży lub menopauzy, przyjmowania antykoncepcji lub innych leków hormonalnych.

Melasma skórna – leczenie

Usuwanie przebarwień skórnych w postaci melasmy polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich preparatów odbarwiających i złuszczających lub też specjalistycznych, dermatologicznych zabiegów na przebarwienia. Niewielkie i płytkie przebarwienia usuwa się zazwyczaj przy pomocy zabiegów złuszczających (peelingów) na bazie hydrochinonu, kwasu azelainowego, retinoidów lub kwasu kojowego w połączeniu z odpowiednimi preparatami rozjaśniającymi. Głębokie i rozległe plamy na skórze najlepiej natomiast poddać terapii laserowej lub zabiegowi fotoodmładzania.

Polecane zabiegi w leczeniu melasmy skóry:

Analiza skóry Life Viz

Salipeel Lic

Peeling chemiczny

Yellow Peel

Ferulac Peel

Whitening

Mikrodermabrazja Hydrafacial

Cosmelan

Maska Skin Feet

Peeling Refresh

Peeling Retises CT

Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielajacym

Peeling medyczny PRX

Discovery Pico

PicoSure