AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Rumień

Rumień, w języku medycznym, oznacza zaczerwienienie o wyraźnie zaznaczonych brzegach, które pojawia się na skórze lub błonach śluzowych. Zaczerwienienie to może przybierać różne kształty i zajmować mniejszą lub większą powierzchnię skóry. Rumień może być zarówno objawem alergii, silnych emocji, jak i wielu poważnych schorzeń, np. boreliozy.

Rumień – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstania zaczerwienienia na skórze lub błonach śluzowych jest zwykłe przekrwienie kapilar zlokalizowanych w powierzchownych warstwach skóry. Rumień może być efektem urazu, zakażenia lub stanu zapalnego skóry wywołanego przez różnorodne czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie słoneczne, urazy mechaniczne, stosowane leki czy choroby skóry i ogólnoustrojowe, np. alergie, trądzik różowaty, boleriozę.

Rumień – objawy

Rumień objawia się przede wszystkim jako charakterystyczne zaczerwienienie skóry, dobrze odgraniczone od otoczenia. Zmiany, które występują w łagodniejszej formie, mają skłonności do tworzenia koncentrycznych figur i obrączek, ale mogą też przybierać formę pęcherzy i zmian krwotocznych. Rumień najczęściej można zauważyć na twarzy, kończynach dolnych i górnych, błonach śluzowych jamy ustnej oraz w okolicach płciowych. Zmiany są zazwyczaj symetryczne, a okres ich utrzymywania się trwa najczęściej kilka tygodni. Zdarza się jednak, że zaczerwienienie utrzymuje się trwale.

Rumień – rodzaje

Rumień wielopostaciowy – zazwyczaj jest efektem nadwrażliwości na leki lub substancje chemiczne i przybiera postać wybroczyn, nadżerek, pęcherzy lub zmian obrączkowatych. Rozpoznawany najczęściej jako erythema multiforme minor, zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella.
Rumień guzowaty – to rodzaj zapalenia skóry wywołany nadwrażliwością na leki lub chorobami autoimmunologicznymi. Objawia się jako duże, czerwone i bolesne guzy przebiegające wraz z opuchlizną, podwyższoną temperaturą i bólem stawów.
Rumień zakaźny – to rodzaj choroby wirusowej, która objawia się rumieniem na twarzy w kształcie motyla. Wraz z rozwojem choroby rumień może pojawić się na całej powierzchni ciała i przyjmować różne kształty. Ten rodzaj zaczerwienienia występuje zazwyczaj tylko u dzieci.
Rumień stwardniały – określany również mianem gruźlicy stwardniałej. Objawia się jako guzowate zmiany zapalne na skórze, które przy owrzodzeniu ulegają rozpadowi, a w postaci niewrzodziejącej pozostawiają po sobie widoczne zagłębienia.
Rumień trwały – efekt uczulenia na leki lub wybrane substancje spożywcze. Pojawia się najczęściej zawsze w tym samym miejscu.

Rumień – leczenie

Właściwe leczenie rumienia możliwe jest tylko po ustaleniu przyczyny wystąpienia zaczerwienienia. Rumień w łagodniejszej formie można leczyć przy pomocy dostępnych w aptece maści, kremów lub innych środków farmakologicznych. W przypadku zaczerwienień utrzymujących się stale, niezbędne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia, np. zabiegów laserowych, aby całkowicie pozbyć się zmian.

Polecane zabiegi w leczeniu rumienia:

Laserowe leczenie rumienia – laser Cutera Excel V+

Laserowe leczenie rumienia – laser Cutera Excel V

Laserowe leczenie rumienia – laser Alma Harmony DYE VL

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki