AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Włókniaki na skórze

Włókniak to rodzaj guza nowotworowego w postaci grudkowatej narośli na skórze. To zmiana łagodna, które nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka, bo nie ulega zezłośliwieniu. Włókniaki wyglądem przypominają ziarnko piasku i przez to są mylone z prosakami. Niekiedy zmiany są wydłużone i ,,zawieszone” na nitkowatym kawałku naskórka. Usuwanie włókniaków nie jest konieczne, jednak wiele osób decyduje się na ten krok ze względu na mało estetyczny wygląd zmian.

Włókniaki na skórze – rodzaje

Możemy spotkać się z dwoma rodzajami włókniaków na skórze: miękkimi i twardymi. Włókniaki miękkie to małe guzy, które mogą pojawić się bezpośrednio na skórze lub być połączone z jej powierzchnią przy pomocy nitki tkanki. Włókniaki miękkie najczęściej przybierają naturalny kolor skóry, są miękkie w dotyku i występują mnogo, np. pod pachami, na piersiach, szyi i powiekach. Włókniaki twarde przybierają natomiast zazwyczaj kolor czerwony lub brunatny, a ich powierzchnia jest szorstka, chropowata i twarda, najczęściej pojawiają się na kończynach.

Włókniaki na skórze – przyczyny

Wpływ na pojawienie się włókniaków miękkich na skórze mają przede wszystkim czynniki genetyczne – jest to zmiana wrodzona. Włókniak tego typu może także pojawić się w wyniku przebytej choroby, np. Recklinghausena. Włókniak twardy to natomiast rodzaj zmiany nabytej, która jest rezultatem ukąszenia, urazu czy miejscowego stanu zapalnego.

Włókniaki na skórze – leczenie

Leczenie włókniaków należy przede wszystkim poprzedzić odpowiednią diagnozą w gabinecie dermatologicznym. Włókniaki mogą do złudzenia przypominać brodawczaki lub tłuszczaki, dlatego bardzo ważne jest, aby specjalista odróżnił od siebie te zmiany i zaproponował właściwą metodę leczenia. Włókniaki można poddać tradycyjnemu wycięciu chirurgicznemu, jednak jest to sposób, który niesie za sobą ryzyko powstania nieestetycznych blizn. Dlatego obecnie włókniaki coraz częściej usuwa się przy pomocy leczenia laserowego.

Polecane zabiegi w leczeniu włókniaków:

Analiza skóry Life Viz Laser CO2 Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki