Żółte pryszcze na twarzy

Żółte pryszcze na twarzy – charakterystyka

Żółte pryszcze na twarzy to zmiany wywołane nadmiarem łoju, zwłaszcza w tzw. strefie „T”, obejmującej czoło, nos i brodę. Te zmiany skórne są charakterystyczne dla młodych osób, u których występują wahania hormonalne czy też kobiet przed menstruacją. Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i wzmożonym wydzielaniem sebum, potem następuje nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W taki sposób powstaje czop rogowy, wypełniający mieszek włosowy, następstwem czego jest z kolei blokada wydzielania łoju i tworzenie się woreczka z  tłuszczami i keratyną (zaskórnik).

Żółte pryszcze na twarzy – przyczyny

Przyczyn powstawania żółtych pryszczy na twarzy jest bardzo wiele. Wśród najistotniejszych wymienia się: nieprawidłową dietę, zaburzenia hormonalne czy nieodpowiedni tryb życia (stres, brak wypoczynku). Żółte pryszcze na twarzy powstają u osób, które spożywają produkty zawierające nadmiar tłuszczów, słodycze oraz piją dużo alkoholu i kawy. Bardzo często przyczyną tworzenia się trądziku jest niewłaściwa higiena (np. niedokładnie zmyty makijaż) czy też nieodpowiednia dla rodzaju cery pielęgnacja.  

Żółte pryszcze na twarzy – profilaktyka i terapia

Żółte pryszcze na twarzy bywają bardzo trudne w leczeniu. Jednym z nielicznych leków, który okazuje się skuteczny w terapii trądziku,  jest izotretynoina. Jednak, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, terapia izotretynoinowa wymaga ścisłego dostosowania się do zaleceń specjalisty. Aby zapobiec powstawaniu pryszczy, warto podjąć działania profilaktyczne – stosować odpowiednią dietę, przyjmować  odpowiednią ilość płynów dziennie oraz dbać o właściwą higienę skóry.

Polecane zabiegi leczenia

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki