Skip to main content

Żółte pryszcze na twarzy

Żółte pryszcze na twarzy – charakterystyka

Żółte pryszcze na twarzy to zmiany wywołane nadmiarem łoju, zwłaszcza w tzw. strefie „T”, obejmującej czoło, nos i brodę. Te zmiany skórne są charakterystyczne dla młodych osób, u których występują wahania hormonalne czy też kobiet przed menstruacją. Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i wzmożonym wydzielaniem sebum, potem następuje nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W taki sposób powstaje czop rogowy, wypełniający mieszek włosowy, następstwem czego jest z kolei blokada wydzielania łoju i tworzenie się woreczka z  tłuszczami i keratyną (zaskórnik).

Żółte pryszcze na twarzy – przyczyny

Przyczyn powstawania żółtych pryszczy na twarzy jest bardzo wiele. Wśród najistotniejszych wymienia się: nieprawidłową dietę, zaburzenia hormonalne czy nieodpowiedni tryb życia (stres, brak wypoczynku). Żółte pryszcze na twarzy powstają u osób, które spożywają produkty zawierające nadmiar tłuszczów, słodycze oraz piją dużo alkoholu i kawy. Bardzo często przyczyną tworzenia się trądziku jest niewłaściwa higiena (np. niedokładnie zmyty makijaż) czy też nieodpowiednia dla rodzaju cery pielęgnacja.  

Żółte pryszcze na twarzy – profilaktyka i terapia

Żółte pryszcze na twarzy bywają bardzo trudne w leczeniu. Jednym z nielicznych leków, który okazuje się skuteczny w terapii trądziku,  jest izotretynoina. Jednak, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, terapia izotretynoinowa wymaga ścisłego dostosowania się do zaleceń specjalisty. Aby zapobiec powstawaniu pryszczy, warto podjąć działania profilaktyczne – stosować odpowiednią dietę, przyjmować  odpowiednią ilość płynów dziennie oraz dbać o właściwą higienę skóry.

Polecane zabiegi leczenia