Skip to main content

Jak sobie radzić z podrażnieniami po depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia, która cieszy się dużą popularnością wśród Pacjentek i Pacjentów. Przy szeregu niewątpliwych zalet, występuje marginalne ryzyko wystąpienia niegroźnych skutków ubocznych. Jakich efektów niepożądanych możemy spodziewać się po zabiegu usuwania owłosienia laserem? Jak sobie z nimi poradzić?

Depilacja laserowa – jak to działa? W jaki sposób powstają podrażnienia?

Laserowa depilacja to zabieg, który cieszy się dużą popularnością. Jest to podyktowane faktem jego dużej skuteczności i długotrwale utrzymujących się efektów. Procedura wykonywana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu specjalistycznego sprzętu jest niemal bezbolesna. Jest również bezpieczna, pod warunkiem przestrzegania zaleceń i wykluczenia wszelkich przeciwwskazań przed przystąpieniem do zabiegu.

Laserowe usuwanie owłosienia jest zabiegiem uniwersalnym. Można go wykonywać na dowolnej partii ciała – także w miejscach, w których skóra jest najbardziej wrażliwa. Najczęściej wybierane przez Pacjentów i Pacjentki miejsca zabiegowe to nogi (całe lub ich fragmenty – uda, łydki, kolana), pachy oraz ramiona i przedramiona. Coraz większą popularnością cieszy się także zabieg usuwania owłosienia z okolic twarzy (górna warga, podbródek), a także depilacja laserowa bikini.

W zależności od grubości i koloru usuwanych włosów, a także karnacji skóry Pacjenta, depilacja laserowa może być przeprowadzana za pomocą różnych laserów. 

> Vectus to zabieg wykonywany przy użyciu lasera diodowego emitującego fale o długości 810 nm. Metoda ta jest polecana zwłaszcza Pacjentkom i Pacjentom o ciemnym i gęstym owłosieniu (ale nie tylko). Obecny w urządzeniu inteligentny czytnik poziomu melaniny SkinTel™ pozwala na precyzyjne dotarcie do cebulek włosowych i uszkodzenie ich przy jednoczesnym braku ingerencji w tkanki sąsiadujące. Dla osiągnięcia optymalnych efektów laseroterapii, zaleca się wykonanie od 4 do 8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasowych.

> Motus AX Deka to zabieg wykonywany przy użyciu lasera aleksandrytowego emitującego fale o długości 755 nm. Jest to urządzenie “do zadań specjalnych”, wykorzystywane przede wszystkim w laseroterapii Pacjentów posiadających bardzo jasne włosy o cienkiej strukturze. Skuteczność zabiegu wynosi aż 95%.

> Thunder MT to zabieg wykonywany najszybciej, bo już w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut. Innowacyjne urządzenie Thunder MT ma wbudowane dwa lasery: aleksandrytowy i neodymowo-yagowy. Dzięki wykorzystaniu wiązek laserowych o różnych długościach (755 i 1064 nm), możliwe jest dotarcie nawet do najtrudniejszych obszarów skóry. Aby efekty zabiegu utrzymywały się przez długi czas, zaleca się kilkukrotne powtórzenie sesji. W przypadku depilacji twarzy, zabieg powinien być wykonywany raz na 4 tygodnie. Ręce, klatka piersiowa, plecy, brzuch i okolice intymne należy poddawać działaniu lasera co 6 tygodni, natomiast nogi – co 8 tygodni.

Efekty uboczne epilacji. Redukcja podrażnień po zabiegu usuwania owłosienia laserem

Depilacja laserowa nie powinna być wykonywana u osób, które mają skłonność do bliznowców. Innym przeciwwskazaniem jest silna lub świeża opalenizna – po zastosowaniu lasera na skórze, która wcześniej była długo eksponowana na słońce, może dojść do silniejszych podrażnień, a w skrajnych przypadkach również do poparzeń.

Jeżeli Pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich przed zabiegiem i po nim, wymienione efekty niepożądane nie powinny wystąpić. Nieznaczne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych obejmuje takie dolegliwości, jak:

  • obrzęk w miejscu zabiegowym,
  • zaczerwienienie skóry,
  • drobne podrażnienie skóry.

Efekty te mogą się utrzymywać do kilku dni i ustępują samoistnie, bez ingerencji farmakologicznej. Jeżeli chcemy przyspieszyć proces gojenia po depilacji, możemy zastosować wskazane przez kosmetologa dermokosmetyki lub wyciągi z roślin o działaniu łagodzącym (np. żele aloesowe). Należy pamiętać, aby w tym okresie zrezygnować z kosmetyków zawierających w swym składzie spirytus lub inne substancje podrażniające. Niewskazane jest również eksponowanie ciała na słońce oraz kąpiele w gorącej wodzie.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie rozwieją Twoje wątpliwości!

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.

0