Skip to main content

Leczenie rozstępów

Rozstępy to problem estetyczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się w różnych miejscach na ciele, takich jak brzuch, pośladki, piersi czy uda. Najczęściej powstają podczas intensywnego wzrostu w okresie dojrzewania oraz w trakcie ciąży, kiedy skóra się szybko rozciąga. Na szczęście nowoczesne kliniki medycyny estetycznej oferują skuteczne rozwiązania, takie jak zabieg laserowego usuwania rozstępów. Procedura ta pozwala znacznie zredukować widoczność rozstępów i przywrócić skórze jej pierwotny wygląd.

Czym charakteryzują się rozstępy?

Rozstępy wyglądają jak blizny, zachowują się jak blizny i leczone są jak blizny. Nic dziwnego, bowiem są właśnie specyficznym rodzajem blizn, który powstaje bez naruszenia zewnętrznej warstwy naskórka. Rozstępy, podobnie jak blizny, stanowią poważne zaburzenie wewnętrznej struktury skóry. W wyniku nadmiernego rozciągania skóry, naruszona zostaje właściwa konstrukcja włókien kolagenowych, zaś organizm starając się naprawić przerwane połączenia między włóknami, rozpoczyna namnażanie kolagenu w intensywny, nieprawidłowy sposób. Efektem tego procesu są właśnie rozstępy – nierównomierne, podłużne, początkowo czerwone, a z czasem białe, wrzecionowate pasma na skórze.

Rozstępy powstają najczęściej w związku z nagłą dla organizmu zmianą masy ciała – po przebytej ciąży, po intensywnym odchudzaniu lub przeciwnie – tyciu. Bywa jednak i tak, że powstawanie rozstępów jest uwarunkowanie genetycznie i nieestetyczne pręgi pojawiają się na skórze niezależnie od wahania wagi.

Metody usuwania rozstępów stosowane w Klinice Miracki

Usuwanie rozstępów podobnie jak terapia leczenia blizn każdorazowo wymaga czasu i wykonywania serii zabiegów. Jednak cechuje ją duża skuteczność i trwałość efektów. Szczególnie jeżeli do zabiegów wykorzystamy najnowocześniejsze rozwiązania laserowe. W leczeniu rozstępów znakomicie sprawdzają się lasery pikosekundowe (Klinika Miracki dysponuje kilkoma urządzeniami pracującymi w tej technologii). Jednak leczenie rozstępów to nie tylko lasery pikosekundowe. Skutecznym rozwiązaniem są również łączone terapie z użyciem innych laserów – na przykład połączenie działającego w głębokich warstwach skóry lasera frakcyjnego nieablacyjnego z powierzchniową przebudową struktur skóry laserem frakcyjnym ablacyjnym. Inne rozwiązania, w tym zabiegi mezoterapii igłowej specjalnymi preparatami, leczenie wysokotechnologicznymi metodami kosmetologicznymi również znajdują znakomite zastosowanie w terapii rozstępów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i cenami zabiegów przeznaczonych do eliminacji rozstępów.

Jak wygląda zabieg usuwania rozstępów laserem?

Laserowe usuwanie rozstępów polega na zastosowaniu wiązki światła o wysokiej energii na obszar skóry dotknięty rozstępami. Na skutek działania lasera w skórze właściwej powstają mikrouszkodzenia, które inicjują proces regeneracji. Światło laserowe stymuluje skórę do produkcji nowego kolagenu i elastyny, dwóch kluczowych białek odpowiedzialnych za elastyczność i wytrzymałość skóry. Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym CO2 lub laserem pikosekundowym jest bardzo skuteczne, ponieważ wykorzystują one naturalne procesy regeneracyjne organizmu.  Skóra w miejscu ich działania zaczyna się goić, a nowo powstały kolagen i elastyna sprawiają, że rozstępy stają się mniej widoczne.

Czas trwania zabiegu laserowego zależy od wielkości obszaru poddawanego terapii, ale zazwyczaj mieści się w granicach od kilku minut do godziny. Skuteczna terapia wymaga serii zabiegów, aby redukcja rozstępów była widoczna. O liczbie zabiegów i ich częstotliwości decyduje lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji z Pacjentem.

Redukcja rozstępów przy pomocy lasera – efekty

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, co jest naturalną reakcją na działanie lasera. W trakcie rekonwalescencji można odczuwać lekkie pieczenie lub ciepło w miejscach poddanych laseroterapii. Zaleca się stosowanie kremów łagodzących, aby wspomagać proces gojenia oraz kremów z filtrem, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Efekty laserowego usuwania rozstępów stają się widoczne po kilku tygodniach, gdy skóra się zregeneruje. Po serii zabiegów, które mogą obejmować kilka sesji w odstępach kilku tygodni, Pacjenci zauważają znaczną poprawę wyglądu skóry. Efekty zabiegu to nie tylko mniej widoczne rozstępu, ale też zwiększona sprężystość skóry. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy rozstępy są powierzchniowe, można je niemal całkowicie usunąć.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania rozstępów

Chociaż laserowe usuwanie rozstępów jest bardzo skuteczne i w większości przypadków mało inwazyjne, istnieje szereg przeciwwskazań do tego rodzaju terapii. Zabieg z wykorzystaniem lasera jest niewskazane w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią, 
  • uszkodzeń naskórka w miejscu działania laserem,
  • chorób autoimmunologicznych, 
  • przyjmowania niektórych leków i innych substancji o działaniu fotouczulającym,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • świeża opalenizna.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić przeciwwskazania i upewnić się, że skóra może zostać poddana zabiegowi laserowego usuwania rozstępów.

Inne zabiegi na rozstępy wykorzystywane w medycynie estetycznej

Mezoterapia igłowa

Zabieg  ten polega na precyzyjnym, punktowym wstrzykiwaniu w skórę specjalnych koktajli, zawierających substancje aktywne, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy czy kwas hialuronowy. Celem mezoterapii na rozstępy jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do regeneracji i wygładzenia skóry. Zabieg można wykonać na wszystkich partiach ciała, na których występują rozstępy.

Karboksyterapia

Karboksyterapią nazywamy zabieg, polegający na wstrzykiwaniu medycznego dwutlenku węgla pod skórę. Substancja ta zwiększa przepływ krwi i stymuluje procesy przebudowy skóry. Karboksyterapia prowadzi do ujędrnienia i wygładzenia skóry, a tym samym do stopniowej redukcji rozstępów.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Terapia łączy w sobie działanie mikronakłuwania i fal radiowych. Bardzo cienkie igły penetrują skórę na odpowiedniej głębokości, tworząc mikrouszkodzenia, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne. Fale radiowe dostarczane przez mikroigły podgrzewają tkankę, co dodatkowo wspomaga produkcję włókien kolagenowych i elastyny.

Peeling medyczny

Peeling kwasami medycznymi jest często stosowany jako zabieg pomocniczy w terapii rozstępów. Polega na aplikacji specjalnie dobranych kwasów, które złuszczają zewnętrzne warstwy skóry. Proces ten umożliwia lepszą penetrację substancji aktywnych w głąb skóry i wspomaga jej regenerację. Zastosowane substancje mają też działanie rozjaśniające, dzięki czemu redukują przebarwienia i poprawiają koloryt skóry w obrębie rozstępów. 

Dzięki dostępności różnych metod usuwania rozstępów możliwe jest opracowanie skutecznej i kompleksowej terapii usuwania rozstępów dostosowanej do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Jeśli chcesz pozbyć się rozstępów, umów się na wizytę ze specjalistami w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0