Skip to main content

Leczenie trądziku

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, która dotyka osoby w różnym wieku. Charakterystyczne objawy to liczne krostki, zaskórniki oraz stany zapalne skóry, które mogą występować na twarzy, klatce piersiowej, plecach czy dekolcie. Przyczyny trądziku mogą być różne, w tym: zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, błędy dietetyczne. Wykwity skórne są efektem nadprodukcji sebum oraz zablokowania gruczołów łojowych przez martwe komórki naskórka. Trądzik nawet po wyleczeniu może pozostawić po sobie ślady w postaci poważnych przebarwień i blizn, wpływających na jakość życia i samopoczucie. Dermatologia i medycyna estetyczna oferują szereg skutecznych rozwiązań, które mogą pomóc w zwalczaniu trądziku i jego skutków. Metody leczenia skupiają się przede wszystkim na redukcji stanów zapalnych, ograniczeniu łojotoku oraz zmniejszeniu ryzyka powstawania nowych zmian trądzikowych.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od jej typu i nasilenia. Najczęstszą formą jest trądzik zwyczajny, znany również jako trądzik pospolity lub trądzik młodzieńczy, ponieważ najczęściej występuje u osób młodych w okresie dojrzewania. Choroba ta objawia się występowaniem zmian o charakterze zapalnym – zaskórników, grudek oraz wyprysków. Trądzik zaskórnikowy i trądzik ropowiczy to odmiany trądziku pospolitego. W pierwszym przypadku choroba przebiega stosunkowo łagodnie i charakteryzuje się głównie zablokowaniem gruczołów łojowych i występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych. W przebiegu trądziku ropowiczego występuje bardziej zaawansowany stan zapalny skóry, prowadzący do powstawania bolesnych, ropnych krost i wysięków. Podobne objawy daje trądzik skupiony, ale ropne zmiany koncentrują się na mniejszym obszarze, często się ze sobą zlewają. Jego leczenie jest trudne i może trwać przez długi czas, powodując znaczny dyskomfort. 

Od trądziku pospolitego należy odróżnić inne choroby dermatologiczne, które mają słowo trądzik w nazwie. Jedną z nich jest tzw. trądzik odwrócony – chroniczne schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem bolesnych guzków, ropni i przetok, głównie w obrębie mieszków włosowych. Zmiany lokalizują się tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe, czyli w okolicy pach, pachwin, pod piersiami i wokół pośladków. Leczenie trądziku odwróconego jest trudne, często wymaga długotrwałego leczenia i ma tendencję do nawrotów. Występuje jednak rzadko. Popularniejszym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty – choroba, której charakterystyczne objawy to: przewlekłe zaczerwienienie twarzy, szczególnie na policzkach, nosie, brodzie i czole. Często towarzyszą mu widoczne rozszerzone naczynka, a w przebiegu ciężkiego trądziku różowatego pojawiają się grudki, krosty i obrzęk skóry twarzy. 

Przyczyny trądziku pospolitego

W patogenezie trądziku pospolitego istotną rolę odgrywają takie czynniki, jak: zmiany hormonalne, choroby autoimmunologiczne, a także nietolerancje i alergie pokarmowe, które przyczyniają się do nasilenia stanu zapalnego. Efektem tych zaburzeń jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, co w połączeniu z zaburzeniami procesu rogowacenia komórek naskórka prowadzi do zatykania porów skóry. Niedrożność gruczołów przyczynia się do nasilenia zmian skórnych, takich jak zaskórniki czy krostki. Ponadto nadmiar łoju stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii Propionibacterium acnes, które pogłębiają jeszcze problem.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej polega na regularnym, delikatnym oczyszczaniu cery, aby zachować higienę, ale uniknąć dodatkowego podrażnienia skóry, które może nasilić zmiany trądzikowe. W procesie pielęgnacji skóry trądzikowej ważne jest stosowanie preparatów na trądzik, które regulują wydzielanie sebum, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Należy także pamiętać o używaniu nawilżających kremów przeznaczonych dla skóry trądzikowej, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia bez zatykania porów. Regularne stosowanie tych zasad może znacząco poprawić stan skóry oraz zmniejszyć objawy trądziku. Nie jest wskazane używanie preparatów o działaniu wysuszającym i podrażniającym, np. zawierających w swoim składzie alkohol.

Trądzik pospolity – leczenie

W zależności od postaci trądziku pospolitego może on wymagać nieco innego leczenia, dostosowanego do konkretnych objawów. Terapia polega zarówno na stosowaniu leczenia miejscowego, jak i ogólnoustrojowego, aby skutecznie niwelować objawy i zapobiegać długotrwałym skutkom, takim jak blizny czy przebarwienia. W leczeniu trądziku pospolitego zwraca się uwagę przede wszystkim na zaleczenie aktywnego trądziku – zniwelowanie zmian w postaci krostek, wysięków, silnych zaczerwienień oraz ograniczenie stanu zapalnego. 

Leczenie miejscowe jest podstawowym postępowaniem. W tym celu stosuje się leki o właściwościach przeciwzapalnych, zmniejszające produkcję sebum oraz eliminujące bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Przykładem takich preparatów są maści i kremy zawierające retinoidy (pochodne witaminy A), które przyspieszają odnowę komórkową. Aktywny trądzik leczy się również maściami z antybiotykami, aby ograniczyć rozwój chorobotwórczych bakterii. W terapii miejscowej trądziku wykorzystuje się również nadtlenek benzoilu, mający właściwości antybakteryjne i złuszczające. W ciężkich postaciach trądziku stosuje się leczenie doustne, w tym antybiotyki (np. tetracyklina) lub izotretynoina – silny retinoid. Dodatkowo, w przypadku trądziku hormonalnego, mogą być zalecane środki regulujące poziom hormonów, takie jak tabletka antykoncepcja. Skuteczność terapii jest na bieżąco kontrolowana przez dermatologa, który dostosowuje leczenie do potrzeb i reakcji skóry Pacjenta.

W naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi do terapii trądziku wykorzystujemy przede wszystkim specjalne lasery z głowicą ACNE przeznaczoną specjalnie do leczenia aktywnych form trądziku. Ale też nowatorskie metody leczenia łączonego, takie jak terapia Sebacia, które zakładają skojarzone leczenie laserowe i implementacje w skórę aktywnych substancji leczniczych – Klinika Miracki jest jednym z uczestników ostatniej fazy badań klinicznych prowadzonych nad tą innowacyjną metodą zwalczania trądziku.

Leczenie konwencjonalne można również rozszerzyć o zastosowanie peelingów medycznych. Są to zabiegi, które wykorzystują działanie takich substancji, jak kwas azelainowy czy kwas salicylowy, aby przyspieszyć proces złuszczania naskórka, odblokować pory i zmniejszyć ilość wydzielanego sebum. Kwas azelainowy działa dodatkowo przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pomaga w redukcji stanów zapalnych i przyspiesza proces gojenia. Kwas salicylowy jest z kolei znanym środkiem keratolitycznym, który pomaga w usuwaniu martwego naskórka, co przyczynia się do zmniejszenia liczby i nasilenia zmian trądzikowych. Regularne stosowanie peelingów medycznych przyczynia się do ustępowania zmian trądzikowych. Ważne jest, aby być świadomym możliwych działań niepożądanych zastosowanego leczenia, takich jak: podrażnienia, suchość skóry czy zaczerwienienie.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, która często dotyka dorosłych, zwłaszcza kobiety po 30. roku życia, dlatego często określany jest jako „trądzik kobiet”. Charakterystyczne dla tej choroby są: rumień, widoczne naczynka krwionośne, grudki oraz krosty, które pojawiają się głównie na twarzy. W patogenezie trądziku różowatego kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu naczyniowego i immunologicznego skóry. Zmiany chorobowe w trądziku różowatym mogą być wywołane przez różne bodźce, takie jak ekstremalne temperatury, stres, ostre przyprawy czy alkohol, które nasilają zaczerwienienie i inne objawy.

Odpowiednie leczenie trądziku różowatego wymaga indywidualnego podejścia i może obejmować zarówno terapie miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Wśród metod leczniczych stosuje się kremy zawierające metronidazol, azelainę lub ivermektyne, które zmniejszają stany zapalne i ograniczają ilość zmian skórnych. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą być stosowane antybiotyki doustne, takie jak doksycyklina. Ważne jest również unikanie czynników wyzwalających powstanie trądziku różowatego oraz stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ promieniowanie UV może pogorszyć objawy. Czasami zalecane jest także leczenie laserowe, które pomaga zredukować widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz poprawić ogólny wygląd skóry.

Zabiegi po zakończeniu leczenia trądziku

Po opanowaniu stanu zapalnego kolejnym krokiem jest skupienie się na poprawie wyglądu skóry – usunięciu blizn potrądzikowych oraz przebarwień. Do najpopularniejszych zabiegów należy mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, co stymuluje skórę do regeneracji oraz poprawia jej strukturę i koloryt. Inną skuteczną metodą przywracania estetycznego wyglądu cerze potrądzikowej jest peeling chemiczny, który wykorzystuje różne rodzaje kwasów do złuszczenia powierzchni skóry, wygładzenia blizn i redukcji przebarwień. Do usuwania skutków trądziku wykorzystywane są przede wszystkim zabiegi laserowe, ponieważ pozwalają na delikatne i precyzyjne usunięcie uszkodzonych warstw skóry, co przyczynia się do jej odbudowy i znaczącej poprawy wyglądu. Odpowiednio dobrane procedury z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej nie tylko przyczyniają się do poprawy estetyki skóry, ale również mogą znacząco wpłynąć na pewność siebie Pacjentów, pozwalając im pozbyć się kompleksów.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0