Skip to main content

Jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku?

Przebarwienia na twarzy po trądziku to przypadłość, która spędza sen z powiek nie tylko nastolatkom, ale również osobom dorosłym. Nieleczone ślady po młodzieńczym trądziku – blizny, zaczerwienienia, plamki – mogą pozostać na skórze przez całe życie. Czy można się ich pozbyć? Tak, dzięki specjalistycznym zabiegom medycyny estetycznej. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się przebarwień po trądziku, stosowane przez lekarzy medycyny estetycznej w Klinice Miracki.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Trądzik jest chorobą skóry, z którą najczęściej zmagają się młode osoby w okresie dojrzewania, ale coraz częściej dotyka on też osoby po trzydziestce. “Pamiątką” po przebytym trądziku bardzo często są trudne do usunięcia, nieestetyczne zmiany – blizny oraz przebarwienia potrądzikowe. 

Przebarwienia po trądziku to wyróżniające się na skórze plamy w kolorze od różowego, przez czerwony po jasnobrązowy. Przebarwienia te są konsekwencją stanu zapalnego występującego w miejscu z trądzikiem. W rezultacie w skórze zaburzona zostaje melanogeneza, czego konsekwencją jest nadmierna produkcja melaniny (barwnika skóry), co powoduje właśnie powstawanie czerwonych przebarwień.

Tworzeniu się przebarwień po trądziku sprzyjają:

  • przejście zaawansowanej postaci choroby,
  • długi czas utrzymywania się trądziku,
  • zbyt późne lub niewłaściwe leczenie,
  • wyciskanie i rozdrapywanie zmian skórnych,
  • wystawianie skóry z trądzikiem na silne działanie promieni UV (opalanie w słońcu lub korzystanie z solarium),
  • źle dobrane kosmetyki i środki higieniczne, które mogą przesuszać i uszkadzać skórę trądzikową.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

W przypadku przebarwień po trądziku bardzo ważna jest szybka reakcja i zgłoszenie się do lekarza zaraz po tym, jak się pojawią. Nie oznacza to, że usuwanie przebarwień po trądziku jest niemożliwe po dłuższym czasie. Nowoczesne lasery dobrze radzą sobie z plamkami i bliznami potrądzikowymi, jednak im dłużej zwlekamy, tym trudniej je usunąć – może okazać się, że do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów konieczne będzie przeprowadzenie większej liczby zabiegów niż w standardowych przypadkach. 

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku? Jest na to kilka mniej i bardziej skutecznych sposobów – od kuracji domowych po zaawansowane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Z naszego doświadczenia wynika, że najskuteczniejsze i najszybsze jest laserowe usuwanie przebarwień potrądzikowych. Laser nie tylko usuwa przebarwienia, ale też regeneruje, wygładza i rozjaśnia skórę. A jeśli oprócz nieestetycznych plamek, masz blizny potrądzikowe, laseroterapia również pomoże Ci pozbyciu się ich.

Laserowe usuwanie przebarwień po trądziku

Ze zmianami potrądzikowymi (przebarwieniami i bliznami) najlepiej radzą sobie lasery pikosekundowe. W Klinice Miracki dysponujemy dwoma najnowocześniejszymi laserami – PicoSure oraz Discovery Pico. W obu przypadkach przebieg zabiegu wygląda podobnie. Lekarz przesuwa głowicą lasera po obszarze poddawanym terapii – najczęściej jest to twarz, ale problem może występować również na plecach czy dekolcie. Zazwyczaj nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia, chociaż osoby o niskim progu bólu mogą oczywiście o niego poprosić. Aby zwiększyć komfort Pacjenta i zminimalizować ryzyko mikropoparzeń skóry, podczas zabiegu stosowany jest specjalny system chłodzący. Usuwanie przebarwień trwa od kilku (w przypadku niewielkich zmian potrądzikowych) do 20-25 minut. Czas ten uzależniony jest również od wielkości obszaru poddawanego leczeniu. Po zabiegu występują niewielkie podrażnienia skóry, które znikają po kilku dniach: zaczerwienienia, podkrwienia lub małe strupki.

Dla całkowitego pozbycia się przebarwień rekomendujemy wykonanie serii ok. 3 zabiegów. Plan leczenia ustala lekarz podczas konsultacji wstępnej.

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!