Menu

Epilacja laserowa Vectus czy Motus. Jaki zabieg wybrać, aby skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia?

Depilacja laserowa to bez najmniejszych wątpliwości najlepszy sposób na trwałe pozbycie się owłosienia z właściwie każdego obszaru skóry, na którym włosy stanowią dla nas problem. Jednak metod epilacji laserowej jest kilka.

A wśród nich dwie szczególnie popularne zmagające się w boju o palmę pierwszeństwa najskuteczniejszego lasera do epilacji: VectusMotus.

Który z laserów jest lepszy? Który przynosi lepsze efekty? Jakie są opinie ekspertów na temat depilacji laserami Vectus i Motus? Klinika Miracki jest jedyną kliniką medycyny estetycznej w Polsce, w której możesz skorzystać z obu technologii Vectus i Motus. Z wykorzystaniem obu urządzeń wykonaliśmy już setki zabiegów, a zatem możemy na bazie naszej wiedzy, opinii Pacjentów i własnych doświadczeń rozstrzygnąć ten dylemat: który z laserów do epilacji jest najlepszy.

Technologia: MOTUS vs VECTUS

Jeżeli spojrzeć na oba lasery pod kątem wykorzystywanej przez nie technologii – mamy do czynienia ze spora różnicą. Oba urządzenia są oczywiście laserami (w odróżnieniu od popularnych urządzeń do depilacji światłem – tak zwanych IPL’i). Jednak jest między nimi zasadnicza różnica:
Laser VECTUS – jest to laser diodowy o długości fali 810nm
Laser MOTUS – jest to laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm.
Choć różnica ta z punktu widzenia Pacjenta może wydawać się mało znacząca, to faktem jest że oba lasery różnią się powinowactwem do melaniny. Laser aleksandrytowy jest bowiem laserem o najwyższej „czułości” wychwycenia melaniny w skórze.

System pracy: MOTUS vs VECTUS

Oba lasery różni również tryb pracy i rodzaj ruchu głowicy po skórze.
W przypadku lasera Vectus kosmetolog przykłada głowicę do skóry w minimalnych odstępach wykonując serię „strzałów” wiązką lasera.
Laser Motus pracuje w systemie Moveo polegającym na szybkim, płynnym ruchu głowicą po skórze Pacjenta bez odrywania jej od obszaru poddanego epilacji laserowej.

Chłodzenie skóry: MOTUS vs VECTUS

Laser Vectus posiada wbudowany i zintegrowany system Advanced Cooling System oparty na szafirowej płytce chłodzącej. Podobnie jest w przypadku lasera Motus, którego szafirowa końcówka chłodząca pozwala na całkowite wyeliminowanie odczuć bólowych.

Wychwytywanie melaniny: MOTUS vs VECTUS

Laser Vectus jest urządzeniem wyposażonym w automatyczny, autonomiczny czytnik melaniny Skintel. Pozwala to urządzeniu na samodzielne dopasowanie parametrów zabiegu do zawartości melaniny w skórze Pacjenta.
Laser Motus nie posiada tego rodzaju usprawnienia a parametry dopasowywane są na podstawie trzech dostępnych trybów pracy: light, normal i high. Każdy z nich ma inny czas deponowania energii o wartości 2500 J w skórze: 8, 5 i 3 ms.

Odczucia Pacjenta: MOTUS vs VECTUS

Z opinii Pacjentów, którzy poddają się zabiegom epilacji wynika, że laser Vectus jest uznawany za nieco bardziej bolesny. Bolesność zabiegu nie jest wysoka, jednak pojedyncze, krótkie ukłucia bywają dla Pacjentów na tyle niekomfortowe, że do zabiegu stosować można znieczulenie miejscowe w postaci kremu.
Zabiegi laserem Motus są całkowicie bezbolesne – podczas procedury epilacji laserowej Motus odczuwane jest wyłącznie chłodzenie i lekkie mrowienie w głębi skóry.

Częstotliwość zabiegów: MOTUS vs VECTUS

W przypadku lasera Motus ze względu na najwyższą czułość na obecność melaniny i możliwość  usuwania włosów w fazie wczesnego anagenu częstotliwość zabiegów epilacji jest niezależna od obszaru i zawsze wynosi 4 tygodnie.
Epilacja laserowa laserem diodowym Vectus przebiega zgoła inaczej. Odstępy między zabiegami są uzależnione od obszarów (ze względu na różną częstotliwość wzrostu włosów w tych obszarach) i wynoszą od czterech do ośmiu tygodni.

Skuteczność zabiegów: MOTUS vs VECTUS

W kompleksowym ujęciu skuteczność laserów Vectus i Motus jest identyczna. Każde z urządzeń usuwa owłosienie trwale, a zabieg epilacji jest tak samo skuteczny i charakteryzuje się długoterminowym efektem.
Jeżeli mielibyśmy znaleźć różnice – to laser Motus jest laserem o wyższej skuteczności w przypadku zabiegów na włosy jasne i delikatne. Wynika to właśnie ze specyfiki lasera aleksandrytowego, który najszybciej wychwytuje melaninę w skórze.

Zobacz również

„Efekt Mefista, czyli co potrafi laser pikosekundowy” – wywiad z doktorem Krzysztofem Mirackim dla elleman.pl