Skip to main content
usuwanie tatuazu laserem

Tatuaż kiedyś i dziś: historia wykonywania i usuwania tatuaży

Tatuaże od zarania dziejów miały ogromne znaczenie dla ludzi. Poznaj historię wykonywania tatuaży, a także popularne metody ich usuwania kiedyś i dziś!

Tatuaż kiedyś i dziś, czyli historia wykonywania i usuwania tatuaży

Tatuaże od zawsze miały ogromne znaczenie dla ludzi. Kiedyś pełniły rolę amuletów i symboli religijnych, dziś zaś służą przede wszystkim upamiętnianiu i podkreślaniu ważnych dla nas wydarzeń, osób czy pasji. Tatuaż zapisał też swoją ciemną stronę w kartach historii, gdy utożsamiany był przede wszystkim ze światem przestępczym. Na przestrzeni wieków zmieniły się jednak nie tylko powody, dla których ludzie decydują się na wykonywanie tatuaży, lecz także metody ich usuwania. Dziś najczęściej usuwa się tatuaże przy pomocy urządzeń laserowych, które przynoszą najlepsze efekty w walce z niechcianym rysunkiem na ciele. A jak było kiedyś? Przekonajmy się!

Długa historia tatuażu

Ludzie tatuowali swoje ciała od zarania dziejów. Tatuaże odgrywały i odgrywają tak dużą rolę, że opisując ich historię, można opisać ogromny wycinek historii człowieka. Według naukowców pierwsze tatuaże powstały około 12 000 lat przed naszą erą – początkowo miały znaczenie rytualne i tradycyjne, często wskazywały na czyjeś wyjątkowe umiejętności. W późniejszych latach tatuaże zaczęły stanowić wskaźnik statusu społecznego, a następnie ozdobę ciała i z takim znaczeniem tatuażu mamy właściwie do czynienia do dziś.

Przez lata tatuaż zmieniał swoje funkcje, wygląd, a także substancje, z których był wykonywany. W czasach starożytnych do tatuowania skóry najczęściej wykorzystywano wybrane barwniki roślinne, które nanosiło się na skórę, np. przy pomocy ości ryb, muszli, ostrych kolców roślin czy glinianych stempli. Pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze maszynki elektryczne do wykonywania tatuażu, których unowocześnione formy stosowane są do dziś. Przy pomocy jednorazowych igieł oraz barwnika, stanowiącego najczęściej roztwór węgla, wody i substancji antyseptycznej, wykonuje się odpowiedni rysunek na głębokości 1 mm w skórze właściwej.

Starsze i nowoczesne techniki usuwania tatuażu

Wraz z rozwojem technik wykonywania tatuażu równie prężnie zaczął rozwijać się kierunek przeciwny, a mianowicie skupiający się na technikach usuwania tatuażu. Ze względu na specyfikę powstawania tatuażu, to znaczy wstrzykiwania go głęboko pod skórę, usuwanie nigdy nie należało do zadań prostych. Bardzo długo uważano wręcz, że jego całkowita likwidacja nie jest w ogóle możliwa. Jedną z pierwszych i bardzo agresywnych metod usuwania tatuażu była metoda skaryfikacji i operacyjnego usuwania płatu skóry, na której zlokalizowany był tatuaż. W późniejszych latach przyszedł czas na nieco mniej inwazyjne metody usuwania tatuażu w postaci zabiegów peelingujących, elektrokoagulacji czy salabrazji, jednak zabiegi te nadal były obarczone szeregiem wad: bólem, bliznami pozabiegowymi i długim okresem rekonwalescencji. Dodatkowo pozwalały zazwyczaj tylko na nieznaczne rozjaśnienie lub ,,rozmycie” tatuażu, nie zaś jego rzeczywiste usunięcie.

Laserowe usuwanie tatuażu – jaki laser do usuwania tatuażu?

Przełom w tej dziedzinie bez wątpienia zapewniły zabiegi laserowe, z których dziś w szczególności należy wyróżnić te, w których wykorzystywane są lasery pikosekundowe. Dlaczego? To właśnie urządzenia PicoSure i Discovery Pico pozwoliły na dobre rozprawić się z każdym tatuażem – bez względu na jego kolor, wiek czy rozmiar. Jednocześnie zapewniły doskonałe efekty bez narażania pacjenta na ból, dyskomfort, blizny czy długi powrót do formy po zabiegu. Lasery pikosekundowe, ze względu na swoją wysoką moc działania, skróciły też znacząco czas potrzebny do całkowitego pozbycia się tatuażu – zazwyczaj pełen efekt jesteśmy w stanie osiągnąć po przeprowadzeniu 4-8 sesji zabiegowych, choć należy pamiętać, że to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od kolorystyki, głębokości czy rozległości tatuażu. W porównaniu ze starszymi systemami laserowymi, które wymagały nawet kilkunastu lub więcej zabiegów, lasery pikosekundowe mają nad nimi i tak ogromną przewagę.

Więcej informacji na temat laserowego usuwania tatuażu urządzeniami PicoSure i Discovery Pico znajdą Państwo na stronach:

Usuwanie tatuażu laserem Pico Sure

Usuwanie tatuażu kolorowego za pomocą urządzenia Discovery Pico

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0