Kup voucher za 3000 zł i korzystaj z cen Black Friday przez 24 miesiące!

Czy można zrobić depilację laserową podczas brania antybiotyków?

Laserowa depilacja to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, ale obarczony kilkoma ważnymi przeciwwskazaniami. Jednym z nich jest bezwzględny zakaz zażywania niektórych leków, suplementów diety i ziół na kilka dni, a nawet tygodni przed zabiegiem. Na liście preparatów zabronionych znajdują się m.in. leki i preparaty o działaniu fotouczulającym, a także antybiotyki. Czy wszystkich antybiotyków nie można brać przy depilacji laserowej?

Poznaj zależność na linii depilacja laserowa – antybiotyki.

Depilacja laserowa a antybiotyki

Depilacja laserowa przy antybiotykoterapii nie powinna być przeprowadzana. Wynika to z tego, że działanie tych farmaceutyków jest światłouczulające. Może to więc niekorzystnie wpłynąć na przebieg zabiegu i późniejszą regenerację naskórka. Dodatkowo musisz pamiętać, że antybiotyki znacznie osłabiają organizm i trudno jest w 100% przewidzieć jego reakcje. Zabieg taki jak depilacja laserowa organizm może uznać za atak i zacząć się bronić. W efekcie pojawić może się niekontrolowana wrażliwość skóry na światło i skutki uboczne.

Depilacja laserowa a antybiotyki: jakich farmaceutyków nie można zażywać?

Lista leków, jakich nie powinno się zażywać na minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem depilacji, jest długa. Przede wszystkim należy odstawić (o ile jest to możliwe) wszystkie specyfiki, w których składzie znajduje się dziurawiec, nagietek skrzyp polny, szałwia, bratek.

Lista substancji niepożądanych jest długa również w przypadku samych antybiotyków. Zależność między depilacją laserową a antybiotykami zauważa się w przypadku takich leków jak;

 •       azytromycyna,
 •       metronidazol,
 •       kotrimoksazol.

Antybiotyki te są światłoczułe, stąd nie powinno się ich zażywać na 14 dni przed zabiegiem, Pamiętaj też, że przeciwwskazaniem do epilacji laserowej jest stosowanie antybiotyków dermatologicznych m.in. tetracykliny, accutan oraz roaccutane. Od ostatniej dawki tych farmaceutyków na trądzik powinno się zachować odstęp przynajmniej 6 miesięcy.

Depilacja laserowa a antybiotyki: czy leki osłabiają działania lasera do depilacji?

Leki, suplementy diety, zioła czy inne preparaty lecznicze, pielęgnacyjne, kosmetyczne nie osłabiają działania laserów. Tak samo jest z antybiotykami. Laser bez względu na to, na jaki typ się zdecydujesz, będzie działał ze swoją standardową mocą. Przeciwwskazanie nie dotyczy więc braku efektywności zabiegu, a działania fotouczulającego silnych leków.

Skutki uboczne depilacji laserowej w czasie antybiotykoterapii

Skutki uboczne depilacji laserowej w czasie antybiotykoterapii mogą być znaczące i poważne. Może dojść m.in. do reakcji fototoksycznych, fotoalergicznych takich jak: liszaj, rumień, poparzemia naskórka, znacznego zaczerwienienia, pęcherzy ropnych. Skutki te powodują dyskomfort oraz uszkodzenia naskórka, a często wymagają wdrożenia dodatkowego leczenia. Niektóre ze skutków ubocznych depilacji w czasie antybiotykoterapii mogą być stałe i nie będzie dało się ich usunąć. Jeśli poddasz się depilacji laserowej w czasie antybiotykoterapii i pojawią się działania niepożądane, to jak najszybciej powinnaś skontaktować się z lekarzem, a także stosować się do tych samych zaleceń, co w przypadku poparzonej skóry. Oznacza to, że skórę trzeba mocno nawilżać, zabronione jest przekuwanie pęcherzy.

Depilacja laserowa po kuracji antybiotykami

Wiedząc, że zażywanie antybiotyków praktycznie wyklucza przeprowadzenie każdej formy epilacji laserowej, powstaje pytanie: po jakim czasie można zapisać się na pierwszy zabieg? Zarówno w przypadku epilacji Vectus, jak i Motus czy Thunder MT obowiązuje zasada, że minimalny odstęp czasu wynosi 2 tygodnie. O wcześniejszej antybiotykoterapii należy również poinformować kosmetologa, który będzie wykonywał zabieg, a później dokładnie obserwować swoje ciało i reagować na jego nieprawidłową odpowiedź.

Antybiotyki po depilacji laserowej

Antybiotyki, leki przeciwbólowe czy zioła fotouczulające, czy suplementy diety, które je zawierają, można natomiast brać po samym zabiegu epilacji. Jeśli więc zachoruje się bezpośrednio po zabiegu, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby od razu rozpocząć leczenie antybiotykami czy zażywać środki przeciwbólowe, w których znajduje się ibuprofen.

Połączenie antybiotyków i depilacji laserowej nie jest najlepsze. Zażywanie silnych leków o działaniu fotouczulającym w dniu zabiegu lub na kilka tygodni przed nim może przynieść Pacjentowi szkody. Jeśli więc marzysz o gładkiej skórze bez przebarwień, zaczerwienień i innych efektów ubocznych, w okresie antybiotykoterapii przełóż swoją wizytę z zachowaniem bezpiecznego 2 tygodniowego terminu.

 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki