Rozstępy
Rozstępy nie tylko wyglądem przypominają blizny – podobnie się zachowują i w podobny sposób są leczone. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – rozstępy są bowiem właśnie specyficznym rodzajem blizn, których powstawanie odbywa się bez naruszenia zewnętrznej warstwy naskórka.
Jak się tworzą i wyglądają rozstępy?
Zgodnie z definicją, rozstępy stanowią zaburzenie wewnętrznej struktury skóry. W wyniku gwałtownego rozciągania się skóry (np. u kobiet w ciąży) zaburzeniu ulega właściwa konstrukcja włókien kolagenowych i elastynowych, zaś ciało, które stara się naprawić te przerwane połączenia między włóknami, zaczyna produkować kolagen w intensywny, ale jednocześnie nieprawidłowy sposób. W efekcie tego procesu powstają rozstępy – nierównomierne i podłużne pręgi na skórze, które początkowo przybierają odcień czerwony, a z czasem biały.
Fazy pojawienia się rozstępów
Rozstępy nie pojawiają na skórze z dnia na dzień. Możemy rozróżnić dwie podstawowe fazy powstawania rozstępów, które pokazują, w jakim stopniu zaawansowania znajduje się problem.
Faza zapalna
Jest to początkowa faza tworzenia się rozstępów, która trwa od 12 do nawet 24 miesięcy. Świeże rozstępy przybierają kolor czerwony lub fioletowy, co świadczy właśnie o ich stanie zapalnym. Na obszarze skóry właściwej zachodzą w tym czasie procesy biochemiczne, które wywołują miejscowe zapalenie skóry, delikatny obrzęk, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych z wewnętrznym naciekiem limfocytarnym oraz uszkodzeniem i zniekształceniem włókien tkanki łącznej. Aktywacja komórek żernych i tucznych sprawia, że ma miejsce wzmożone wydzielanie elastazy, to znaczy enzymu, który rozkłada włókna elastyczne. Prowadzi to do degradacji struktury pasm wrzecionowatych, a także ścieńczenia i utraty elastyczności skóry na obszarach dotkniętych rozstępami. Czasami zmianom tym może towarzyszyć lekki świąd skóry.
Faza zapalna jest momentem, w którym wszelkie działania w postaci pielęgnacji skóry czy stosowanych zabiegów mają szansę największego powodzenia w usuwaniu rozstępów i zapobieganiu ich dalszemu rozwojowi. Niedojrzałe rozstępy są najbardziej podatne na stosowane metody pielęgnacyjne lub zabiegowe. Kiedy czerwone rozstępy przejdą w kolejną fazę, zmniejszy się nie tylko ilość możliwych sposobów usunięcia rozstępów, ale też po prostu będzie znacznie trudniej pozbyć się ich w całości.
Faza zanikowa (dojrzała)
W fazie zanikowej mamy do czynienia z wygaszaniem stanu zapalnego rozstępów – na pierwszy rzut oka zmniejsza się widoczność rozstępów, których czerwone zabarwienie przybiera odcień perłowo-biały. Zmienia się jednak ogólna struktura skóry w obrębie rozstępów, które tracą swoje właściwości mechaniczne – skóra pokryta rozstępami staje się znacznie cieńsza, zaś linijne pasma ulegają spłaszczeniu, wklęśnięciu i pomarszczeniu. Tworzące rozstępy nierówności z wyglądu i w dotyku zaczynają przypominać podłużne blizny.
Przyczyny powstawania rozstępów
Istnieje kilka powodów, dla których rozstępy pojawiają się na naszej skórze.
- Ich powstawanie zazwyczaj ma związek z szybkim przyrostem masy ciała. Nagle tycie sprawia, że skóra, by nadążyć nad zmianami, zaczyna się nadmiernie rozciągać, czego efektem są rozstępy. Dlatego bardzo często kobiety zmagają się z nimi w czasie ciąży – rozstępy na brzuchu lub na piersiach są bardzo częstym efektem ubocznym systematycznie zwiększającego się obwodu ciała. Jest to także mankament urody, z którym zmagają się sportowcy i kulturyści.
- Problem rozstępów dotyczy też bardzo często nastolatków obu płci, których ciało w okresie dojrzewania zmienia swoje rozmiary w bardzo szybkim tempie – nie tylko pod względem wagi, ale też wzrostu. U młodych osób mogą one pojawić się na całym ciele – w tym przypadku możemy mieć do czynienia z rozstępami na udach, pośladkach, ramionach i biodrach. Niekiedy rozciąganie skóry następuje także na plecach czy kolanach. Rzadziej możemy zauważyć rozstępy na rękach lub twarzy.
- Zdarza się, że na powstawanie rozstępów mają wpływ czynniki genetyczne i nieestetyczne pręgi pojawiają się na skórze bez związku z wahaniami wagi.
- Czasami wpływ ma na to także nieodpowiednia pielęgnacja skóry, przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, mała aktywność fizyczna, stres, a także niewystarczające nawodnienie organizmu.
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rozstępami na plecach czy rozstępami na piersiach w okresie ciąży, jest to problem, który może wywoływać sporo kompleksów. Dlatego walkę z rozstępami warto rozpocząć jak najwcześniej, by zmniejszyć widoczność nieestetycznych pręg na ciele i przywrócić skórze utraconą gładkość.
Domowe sposoby na rozstępy
Aby pozbyć się rozstępów, musimy działać od razu, gdy tylko zauważymy je na swojej skórze. Pomocny może okazać się specjalny krem na rozstępy z dodatkiem składników takich, jak: retinoidy, kwas glikolowy, kwas hialuronowy czy witamina E. Warto też wyposażyć się w naturalne olejki na rozstępy, które dobrze radzą sobie z różnymi niedoskonałościami skóry, a przy tym przywracają jej jędrność. Przed nałożeniem wybranych preparatów należy jednak odpowiednio przygotować skórę na ich przyjęcie np. poprzez peeling lub masowanie skóry za pomocą szczotki. Dzięki temu skóra zostanie pobudzona do działania i będzie lepiej przyswajać aktywne składniki kosmetyków. W przypadku rozstępów, które należą do jednych z najtrudniejszych w usuwaniu zmian skórnych, domowe metody nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultaty. Zawsze jednak stanowią dobre przygotowanie pod bardziej specjalistyczne zabiegi.
Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
Skuteczna redukcja rozstępów w ciąży jest dość problematycznym zadaniem – większość profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych lub lekarskich jest niedozwolona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dlatego wszelkie zabiegi redukcji rozstępów przypadają na okres, w którym są już one w fazie zanikowej. Oczywiście, nadal warto walczyć z nimi domowymi sposobami – być może nie usuniemy ich w całości, ale przynajmniej będą one mniej widoczne i łatwiejsze do usunięcia w gabinecie medycyny estetycznej. Należy jednak uważać na skład preparatów przeznaczonych do redukowania rozstępów – nie wszystkie składniki (np. retinol) są bezpieczne dla mamy i dziecka.
Zabiegi na rozstępy
Terapia leczenia rozstępów wygląda podobnie, jak terapia leczenia blizn. W każdym z przypadków wymaga ona czasu i przeprowadzenia serii zabiegów. Podobieństwem jest także skuteczność i trwałość efektów – szczególnie, jeżeli do zabiegów wykorzystamy nowoczesne rozwiązania laserowe. W leczeniu rozstępów sprawdzają się lasery pikosekundowe. Klinika Miracki, jako jedyna Polsce dysponuje aż trzema urządzeniami pracującymi w tej technologii: Discovery Pico, PicoSure i Pico Plus.
Jednak leczenie rozstępów to nie tylko lasery pikosekundowe. Skutecznym rozwiązaniem są również łączone terapie z użyciem innych laserów – na przykład połączenie działającego w głębokich warstwach skóry lasera Icon z powierzchniową przebudową struktur skóry laserem iPixel.
Inne rozwiązania medycyny estetycznej, w tym zabiegi mezoterapii specjalnymi preparatami, leczenie nowoczesnymi metodami kosmetologicznymi również znajdują zastosowanie w terapii rozstępów.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów przeznaczonych do eliminacji rozstępów. Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.