Skip to main content

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami, zwane często potocznie sińcami, pojawiają się na twarzy najczęściej po długim okresie przemęczenia, braku snu czy przeziębieniu. Jednak są osoby, u których cienie pod oczami są elementem niezależnym od powyższych czynników. Zwykło się wtedy mówić, że „mają taką urodę”. Jednak nie zawsze to prawda. Czasami rzeczywiście winna jest genetyka, ale często cienie pod oczami mogą być też objawem choroby, nieodpowiedniej diety czy niezdrowego stylu życia.

Skąd się biorą cienie pod oczami? Przyczyny powstawania cieni

Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego na jej powierzchni bardzo łatwo zauważalne są wszystkie niedoskonałości – przebarwienia, żyłki i naczynia krwionośne. Ma też bardzo słabą warstwę hydrolipidową i nie zawiera gruczołów łojowych, przez co nie jest w stanie skutecznie chronić się przed działaniem czynników zewnętrznych. To sprawia, że ogólna kondycja skóry wokół oczu może nam wiele powiedzieć na temat funkcjonowania całego organizmu. O czym zatem mogą świadczyć sińce pod oczami? 

  • Zmęczenie, brak snu i stres – fioletowe cienie pod oczami bardzo często są wynikiem przewlekłego przemęczenia, niedospania i stresu. Wynika to z niedotlenienia i słabego odżywienia skóry, a także zaburzenia procesu mikrocyrkulacji. Te czynniki powodują ponadto, że cera staje się bardziej blada i ziemista, co dodatkowo podkreśla przebarwienia pod oczami. 
  • Niezdrowy styl życia – pojawieniu się cieni pod oczami sprzyja nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy dieta bogata w cukier i sól. Takie działania osłabiają organizm i wywołują w nim stres oksydacyjny, przez co gorzej radzi sobie w walce z wolnymi rodnikami, usuwaniem toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. 
  • Anemia – przyczyną fioletowych zasinień wokół oczu mogą być także niedobory pokarmowe. Dieta, w której brakuje składników odżywczych i elektrolitów, w tym także bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca, może odbić się na kondycji delikatnej skóry wokół oczu.
  • Starzenie się skóry – widoczność cieni pod oczami wzrasta wraz z wiekiem. W wyniku procesu starzenia zmniejsza się naturalne natłuszczenie skóry, co zwiększa ryzyko jej odwodnienia oraz podatność na niekorzystne działanie szkodliwych czynników. Coraz bardziej widoczne stają się natomiast ciemne zagłębienia na dolnej powiece, a także obrzęki i worki pod oczami.
  • Choroby – sińce pod oczami mogą stanowić jeden z objawów poważnych chorób związanych z zaburzeniami w pracy tarczycy, wątroby czy nerek. Czasami mogą być powiązane z nowotworami różnych organów. 
  • Alergie – charakterystyczne zabarwienie skóry pod oczami może występować u alergików w okresie nasilonego oddziaływania alergenów. Cienie alergiczne pojawiają się pod wpływem różnych czynników drażniących, np. stosowanych kosmetyków, atopowego zapalenia skóry czy alergicznego zapalenia spojówek.
  • Ekspozycja na słońce – przyczyną cieni pod oczami może być także wzmożona produkcja melaniny (naturalnego barwnika skóry) podczas opalania. Barwnikowe cienie pod oczami mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, np. podczas ciąży lub menopauzy, w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej i niektórych leków, a także przy chorobach wątroby, tarczycy lub nadnerczy.

Pamiętajmy jednak, że występowanie cieni pod oczami może być także uwarunkowane genetycznie – w takim przypadku sińce pod oczami często są zauważalne już w wieku dziecięcym. 

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Jeśli zależy nam na tym, by usunąć cienie pod oczami, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, co stanowi ich przyczynę i w miarę możliwości wyeliminować ten czynnik. Stosunkowo łatwe będzie to w przypadku, gdy cienie pod oczami pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej diety czy przemęczenia – zmiana kilku codziennych nawyków może okazać się wystarczająca w walce z sińcami pod oczami. W przypadku cieni, które są efektem różnych stanów chorobowych, niekiedy konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. W każdym z powyższych przypadków pomocna będzie odpowiednia pielęgnacja skóry – przede wszystkim aplikacja kremu pod oczy, który redukuje cienie pod oczami. Warto poprzedzić ją okładem wykonanym np. z kostek lodu oraz delikatnym masażem okolic pod oczami, by pobudzić mikrokrążenie i sprawić, by aktywne składniki kremu lepiej wchłaniały się w skórę. Jeśli cienie wokół oczu pojawiają się w wyniku procesu starzenia, domową pielęgnację warto uzupełnić specjalistycznymi zabiegami kosmetycznymi lub lekarskimi. 

Jak pozbyć się cieni pod oczami? Zabiegi na sińce

Nowoczesna medycyna estetyczna dysponuje możliwościami terapeutycznymi, które pozwalają zniwelować cienie pod oczami i nadać skórze w tym delikatnym obszarze piękny, zdrowy wygląd. Redukcja cieni pod oczami każdorazowo ma pozytywny wpływ na wygląd całej twarzy – brak cieni pod oczami wyraźnie odmładza skórę, nadaje jej witalności i energii. Ponadto wiele z tych zabiegów dodatkowo niweluje inne oznaki starzenia, np. zmarszczki czy worki pod oczami.

Jakimi metodami redukujemy w naszej klinice cienie pod oczami? Najczęściej korzystając z preparatów wypełniających oraz zabiegów mezoterapii igłowej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub specjalnych koktajli regenerujących przygotowanych z myślą o cieniach pod oczami. Efekty dają również zabiegi mikrodermabrazji wodnej. W naszej Klinice korzystamy w tym zakresie z polecanej przez światowe gwiazdy metody Hydrafacial. Na cienie pod oczami remedium są też zabiegi endermolift czy zabieg karboksyterapii.

Zapraszamy na zabiegi likwidujące cienie pod oczami do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0