
Chrapanie
Zmęczenie, niewyspanie, osłabienie koncentracji, rozkojarzenie, pogorszone samopoczucie, bezdech senny, choroby krążenia czy depresja – to tylko niektóre możliwe konsekwencje chrapania. Co więcej, jest to schorzenie laryngologiczne uciążliwe nie tylko dla dotkniętych nim osób, ale również dla ich partnerów.
Jeśli zmagasz się z tym problemem, skorzystaj z profesjonalnej pomocy naszych Ekspertów! W Klinice Miracki doświadczeni Specjaliści wykonują zabiegi Laserowego leczenia chrapania – nowatorskie terapie o wysokiej skuteczności w leczeniu zaburzeń snu.

Jakie są przyczyny chrapania?
Jak wynika z badań WHO, aż 1 na 8 osób chrapie. Na tę przypadłość przed 30 rokiem życia cierpi ok. 20% mężczyzn i 5% kobiet, a po 60 roku życia – aż 60% mężczyzn i 40% kobiet. Chrapanie to wynik zaburzonego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, co może być spowodowane nadmierną wiotkością mięśni.
Czynniki zwiększające ryzyko chrapania:
- wydłużone podniebienie miękkie,
- przerośnięty języczek,
- powiększone migdałki podniebienne,
- nieprawidłowa budowa przegrody nosowa,
- polipy nosa,
- nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia,
- nadwaga,
- palenie papierosów, spożywanie alkoholu.
Laserową terapię chrapania w naszej Klinice prowadzi Doktor Krzysztof Miracki – specjalista otolaryngolog, ekspert Laseroterapii i lekarz medycyny estetycznej. Bezinwazyjny i bezoperacyjny zabieg stymuluje produkcję kolagenu oraz obkurcza struktury cieśni gardła. Efektem jest usztywnienie podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych, a co za tym idzie znacząca redukcja chrapania i bezdechu śródsennego.
Częste pytania Pacjentów
Zabiegi leczenia chrapania przy użyciu Lasera Fotona zmniejszają nasilenie chrapania oraz niwelują skutki bezdechu sennego. Sam zabieg polega na podgrzaniu tkanek podniebienia, języczka oraz łuków podniebiennych, które doprowadza do obkurczenia i stymulacji namnażania włókien kolagenowych. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z Otolaryngologiem celem przeprowadzenia badania, wywiadu, kwalifikacji do zabiegu, a także wykluczenia przeciwwskazań. Jeśli konsultacja przebiegnie pomyślnie, możemy od razu po niej, jeszcze tego samego dnia wykonać pierwszy zabieg.
Zabieg leczenia chrapania Laserem Fotona wykonuje się bez znieczulenia. Zabieg jest bardzo mało odczuwalny i nie sprawia dyskomfortu. Podczas procedury można odczuwać lekkie ciepło lub delikatne mrowienie. Całość trwa krótko i nie wymaga rekonwalescencji. To komfortowa i bezpieczna metoda walki z chrapaniem.
Zabiegi leczenia chrapania Laserem Fotona należy wykonać w serii 3-4 powtórzeń w określonych odstępach czasu: drugi zabieg wykonujemy po upływie 2 tygodni od wykonania pierwszego zabiegu, natomiast trzeci po upływie 4 tygodni od drugiego. W zależności od stopnia nasilenia objawów i indywidualnej reakcji organizmu liczba potrzebnych zabiegów może się nieco różnić u każdego Pacjenta.
Czas utrzymywania się efektów po wykonaniu serii zabiegów Laserowego leczenia chrapania Laserem Fotona jest indywidualnie zmienny u każdego Pacjenta. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować dożywotniego efektu ani przewidzieć, ile dokładnie będzie się utrzymywał.
Po zabiegu leczenia chrapania Laserem Fotona nie ma potrzeby z rezygnowania z codziennych obowiązków. Pacjent może normalnie funkcjonować i iść do pracy. Procedura jest nieinwazyjna i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Dla optymalnych efektów i komfortu zalecamy jednak unikać intensywnej aktywności fizycznej do dwóch dni po zabiegu, a także powstrzymać się od spożywania bardzo gorących lub zimnych napojów i potraw.
Dowiedz się więcej o problemie chrapania!
Jest wśród przypadłości estetycznych taka, która sprawia problem nie tylko „posiadaczowi”, ale też jego najbliższym. To schorzenie laryngologiczne, dotykające niemal co drugiego mężczyznę po 40. roku życia i ogromną część kobiet. Chodzi o chrapanie.
Chrapanie jest schorzeniem typowo laryngologicznym – jego przyczyny, objawy, terapia – koncentrują się w obszarze będącym domeną laryngologów. Jednak coraz częściej kliniki medycyny estetycznej sięgają po zabiegi leczenia chrapania, głównie ze względu na fakt, że lasery dostępne w dobrych klinikach medycyny estetycznej umożliwiają skuteczne zredukowanie chrapania.
Nie każde chrapanie jest szkodliwe i nie zawsze powinno wzbudzać nasz niepokój – czasami chrapanie pojawia się naturalnie u każdego podczas przeziębienia czy w wyniku spożywania alkoholu przed snem. Jeśli jednak pojawia się każdej nocy i zakłóca sen pozostałych domowników, a ponadto powoduje problemy z oddychaniem, warto podjąć odpowiednie leczenie.
Przyczyn chrapania jest wiele – jednak w każdym przypadku wszystko sprowadza się do jednego mianownika: chrapanie powstaje na skutek rozluźnienia mięśni podczas snu, kiedy wdychane powietrze nie ma odpowiedniej ilości miejsca na swobodny przepływ. Wtedy zaczyna wirować, poruszając luźnymi tkankami w obszarze jamie ustnej. Te charakterystyczne, wibracyjne ruchy wydają dźwięk, który powszechnie nazywa się chrapaniem. Skłonność do chrapania mogą natomiast zwiększać: przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa, spadek napięcia mięśni lub przesuszenie błony śluzowej gardła i języka, powiększone małżowiny nosowe. Do pojawienia się problemu chrapania i bezdechu sennego może przyczyniać się także zbyt duża masa ciała pacjenta.
Sprawdzone metody leczenia chrapania
Leczenie chrapania polega na usztywnieniu rozluźnionych tkanek, ich naturalnej regeneracji i wzmocnieniu. Do zabiegów leczenia chrapania wykorzystujemy nowoczesne metody laserowe lub radiochirurgię. W niektórych przypadkach, np. gdy przyczyną chrapania jest przerost błony śluzowej języczka i podniebienia, stosuje się leczenie chirurgiczne chrapania i bezdechu.
Domowe sposoby leczenia chrapania
Nie ma jednego, skutecznego sposobu na chrapanie. W tym przypadku wiele zależy od przyczyny, która powoduje chrapanie podczas snu. Jeśli jednak podejrzewamy, że w naszym przypadku chrapanie nasila nadwaga lub otyłość związana z niezdrowym stylem życia, warto spróbować zlikwidować ten problem właśnie poprzez zmianę codziennych nawyków. Chrapanie często pojawia się w pozycji leżenia na wznak, dlatego warto przestawić się na spanie na pozycji na boku – przydatne w tym celu mogą okazać się m.in. specjalne poduszki, alarmy czy nawet piżamy, skłaniające pacjenta do przyjęcia prawidłowej pozycji. Jeśli chrapanie jest związane z dolegliwościami ze strony nosa lub zatok, pomocne mogą okazać się leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej – jednak należy stosować je zgodnie z zaleceniem lekarza.
Cennik leczenia chrapania zależy od indywidualnego przypadku – ceny zabiegów zaczynają się już od 1 800 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów leczenia chrapania w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.