Rozstępy po siłowni
Rozstępy to defekty skóry o charakterze małych blizn, kojarzone ze stanem ciąży lub nadwagą. Tymczasem ten problem dotyka też osób wysportowanych i aktywnych. Rozstępy u osób dbających o rozwój muskulatury pojawiają się głównie na plecach, barkach, ramionach i łydkach. Zmiany te są więc skutkiem bardzo intensywnych ćwiczeń, choć zwykle powstają w wyniku wahań masy ciała lub zaburzeń hormonalnych.
Przyczyny rozstępów po ćwiczeniach
Rozstępy na bicepsie, plecach, udach czy łydkach, które zauważyliśmy na swoim ciele w wyniku trenowania na siłowni, są zazwyczaj efektem nadmiernego rozrostu masy mięśniowej. Kiedy wzrost masy ciała przewyższa możliwości wzrostu skóry, zaczyna ona pękać, czego efektem są najpierw czerwone rozstępy, a następnie wrzecionowate i biało-perłowe pasma. Ryzyko powstawania rozstępów zwiększa się w szczególności w sytuacji, gdy wzrasta w organizmie stężenie kortyzonu (nie należy mylić z kortyzolem). To hormon, który umożliwia przeprowadzenie intensywnego treningu, ale jednocześnie blokuje fibroblastom możliwość produkcji kolagenu i elastyny – ważnych dla skóry białek, które utrzymują prawidłową sprężystość i elastyczność skóry. To sprawia, że u osób intensywnie ćwiczących na siłowni skóra nie może się ,,rozciągać” i zaczyna pękać, tworząc nieestetyczne rozstępy.
Rozstępy po siłowni – leczenie i zapobieganie
W przypadku pojawienia się rozstępów skórnych w miejscach intensywnego rozrostu mięśni konieczne jest leczenie nawilżającymi dermokosmetykami oraz preparatami o leczniczym składzie (np. minerały, witaminy B5, D3, C, A, E, kolagen, związki krzemu, kwasy fenolowe, fitosterole). Kluczową kwestią jest profilaktyka, w tym także optymalne nawadnianie organizmu.
Jeśli na naszym ciele pojawiły się już rozstępy, ich widoczność możemy zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiednich kremów, balsamów czy maści – warto jednak zaznaczyć, że nie jest to metoda, która pozwala usuwać rozstępy, ale nieco je zredukować, a przy tym zapobiec powstawaniu kolejnych niedoskonałości. Odpowiednie preparaty warto zacząć stosować, gdy zmiany są świeże, to znaczy czerwone, bo wtedy istnieje największa szansa na realne zmniejszenie widoczności rozstępów. Najskuteczniejszymi sposobami na pozbycie się rozstępów (które w rzeczywistości są szczególnym rodzajem blizn), nabytych w trakcie ćwiczeń, są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak: terapia laserem, fototerapia, terapia dwutlenkiem węgla czy też mezoterapia igłowa.
Rozstępy po siłowni – zabiegi na rozstępy
Najlepsze rezultaty w przypadku rozstępów po siłowni przynosi laseroterapia (CO2, Discovery Pico czy Mosaic). Światło laserowe pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu pęknięcia i uszkodzenia są skutecznie niwelowane. Laser działa też terapuetycznie na rozszerzone naczynia krwionośne i stany zapalne. Bardzo ważne jest to, że światło laserowe działa jedynie w tym miejscu, w którym znajdują się przeznaczone do usunięcia zmiany skórne – bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Aby skutecznie usunąć rozstępy, potrzeba niekiedy 6-8 zabiegów, które wykonuje się w odstępach kilkutygodniowych. W przypadkach narastania problemu warto też łączyć różne sposoby leczenia i profilaktyki. Laseroterapię bardzo często łączy się m.in. z metodą mikronakłuwania, która pozwala wprowadzić w głąb skóry substancje aktywne, prowadzące do wygładzenia i uelastycznienia skóry, a także efektywniejszego działania terapii przy użyciu lasera.