Skip to main content

Blizny

Pojawiające się na skórze blizny są zmianami w strukturze skóry, najczęściej wynikającymi ze wcześniejszego uszkodzenia głębokich warstw skóry. Uszkodzenia prowadzące do powstania blizn to zwykle urazy, przebyte zabiegi chirurgiczne czy choroby skóry, takie jak trądzik.

Czym jest blizna? Jak powstają blizny?

Blizny stanowią pozostałość po zagojonej ranie, na którą składają się nowe tkanki i włókna kolagenowe – zastępujące pierwotne tkanki i włókna, które uległy przerwaniu lub uszkodzeniu na skutek urazu czy operacji. Blizny nie tworzą się z dnia na dzień – to proces, który odbywa się z reguły w trzech etapach procesu gojenia się ran. 

  • Pierwszy z nich stanowi faza zapalna, która może trwać 2-3 doby. W tym czasie na skórze powstaje strup, który pełni rolę ochronnego i naturalnego opatrunku na rany. Wokół rany gromadzą się natomiast płytki krwi, zawierające czynniki wzrostu i stymulujące powstawanie nowej tkanki. 
  • Druga faza nosi nazwę proliferacyjnej – trwa przez kilka tygodni, podczas których mamy do czynienia właśnie z powstawaniem nowego naskórka. Charakterystyczną cechą tego etapu jest ziarnisty wygląd rany – nowa tkanka łączna zawiera dużo naczyń krwionośnych i przybiera czerwony odcień.
  • Trzeci etap nazywa się fazą remodelingu lub dojrzewania, kiedy nowe włókna kolagenu zastępują stare. Charakteryzuje się to zamknięciem naczyń krwionośnych i zmniejszeniem ilości fibroblastów, przy jednoczesnym wzmocnieniu włókien kolagenowych. To etap ostatecznego formowania się rany, który może trwać nawet do 2 lat. 

Warto zaznaczyć, że nie każda blizna musi wyglądać tak samo. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem blizn mamy do czynienia, a także w jaki sposób odbywa się jej codzienna pielęgnacja. Wszystko to przekłada się na skuteczność stosowanych później sposobów leczenia i rehabilitacji blizn.

Rodzaje blizn

Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn, które różnią się od siebie przebiegiem procesu gojenia, a co za tym idzie, ostatecznym wyglądem. 

Blizny keloidowe (bliznowce)

To blizny o twardej i wypukłej strukturze oraz nieregularnym kształcie. Bliznowce powstają na skutek nieprawidłowego gojenia się rany związanego z nadaktywnością komórek tkanki łącznej – w związku z tym powstaje nadmierna ilość włókien kolagenowych, które powodują rozrastanie się blizny.

Blizny przerostowe

Mają podobną strukturę do blizn keloidowych (twarda i wypukła), ale przy tym odznaczają się czerwonym kolorem. Blizna przerostowa z czasem może całkowicie zniknąć lub wręcz przeciwnie – rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki. 

Blizny zanikowe (atroficzne)

Proces ich tworzenia się można nazwać odwrotnością procesu tworzenia się blizn keloidowych – w tym przypadku mamy do czynienia z niedostateczną ilością kolagenu. Blizny zanikowe tworzą niewielkie zagłębienia w skórze o nieregularnym kształcie, ale wyraźnie zaznaczonych granicach. Przybierają zazwyczaj odcień jaśniejszy od otaczających ich zdrowych tkanek skóry. Do tego rodzaju blizn zaliczmy m.in. blizny po trądziku czy ospie. 

Ze względu na pochodzenie, czyli przyczynę powstawania blizn, wyróżniamy natomiast:

  • blizny po operacji, np. cesarskim cięciu lub operacji plastycznej,
  • blizny pourazowe, np. po oparzeniu, skaleczeniu, samookaleczeniu, ugryzieniu przez zwierzę,
  • blizny potrądzikowe.

Jak usunąć blizny? Domowe metody leczenia

Całkowite usunięcie blizn domowymi sposobami nie zawsze jest możliwe – blizny są bowiem wynikiem uszkodzenia skóry, nie zaś zadrapania czy otarcia, w związku z czym często wymagają podjęcia bardziej specjalistycznych działań. Nie zmienia to jednak faktu, że warto odpowiednio dbać o blizny już w początkowych etapach procesu gojenia się rany. Dzięki temu blizna może być mniej widoczna, a przy tym łatwiejsza do usunięcia przez specjalistę. Zdarza się, że w wyniku prawidłowej pielęgnacji znikają samoistnie.

W początkowym etapie gojenia się rany musimy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu i regularnej zmianie opatrunków, co przyspieszy gojenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem, zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn, będzie także stosowanie specjalnych, silikonowych plastrów na blizny. Wspierają one prawidłowy proces gojenia, zmniejszają ryzyko zakażenia i prowadzą do wygładzenia blizny. 

W późniejszym etapie, gdy mamy już do czynienia ze zbliznowaceniem tkanki, wskazanym działaniem jest fizjoterapia i mobilizacja blizny – to specjalny masaż, który poprawia ruchomość tkanek w obszarze uszkodzonej skóry, dzięki czemu przeciwdziała zrostom i innym nieprzyjemnym dolegliwościom. Na tym etapie warto pielęgnować blizny odpowiednimi preparatami, np. żelem, kremem czy specjalną maścią na blizny z dodatkiem masy perłowej.

Jak pozbyć się blizn? Usuwanie blizn w gabinecie medycyny estetycznej

Jeśli domowe sposoby na blizny nie przyniosły pożądanych efektów, warto zgłosić się na profesjonalne leczenie blizn do gabinetu medycyny estetycznej.

Terapia blizn to w Klinice Miracki zabiegi, do których przykładamy szczególną uwagę. W zależności od struktury blizny, jej stopnia zaawansowania i rozwoju, głębokości spowodowanych przez bliznę zmian w strukturze tkanki, zawsze proponujemy Pacjentom indywidualną terapię, perfekcyjnie dopasowana do potrzeb skóry. Do zabiegów leczenia blizn stosujemy przede wszystkim zaawansowane rozwiązania laserowe, często łącząc je w jeden kompleksowy plan medyczny. Laser Icon 1540 oraz laser iPixel to dwa urządzenia, które przynoszą efekty terapeutyczne w leczeniu blizn. Jednak do terapii blizn stosujemy również inne lasery, takie jak PicoSure czy Discovery Pico. Jeżeli zaś laseroterapia nie jest rozwiązaniem rekomendowanym, choćby ze względu na przeciwwskazania występujące u Pacjenta, proponujemy rozwiązania alternatywne, takie jak głębokie peelingi czy zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy.

Zapraszamy na zabiegi do naszych Klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0