Atopowe zapalenie skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry, nazywane też atopią, egzemą, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry to przewlekłe schorzenie zapalne, które uważane jest za chorobę cywilizacyjną – na początku XX wieku miał z nią do czynienia zaledwie 1% ludności, podczas gdy dziś dotyka nawet ⅓ populacji. AZS przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, którym towarzyszy nawrotowy i uporczywy świąd, a także zliszajowacenie skóry. Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u dzieci, jednak coraz częściej diagnozuje się również przypadki tej choroby u dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyn należy szukać przede wszystkim w genach Pacjenta. Wynika z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów, co powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Atopia oznacza tym samym skłonność do specyficznej, nadmiernej i nieprzewidywalnej reakcji skóry, oczu, przewodu pokarmowego i układu oddechowego na alergeny środowiskowe, np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kosmetyki, alergeny pokarmowe. W ramach atopii mówi się nie tylko o atopowym zapaleniu skóry, lecz także katarze siennym, astmie czy zapaleniu spojówek. Choroba AZS diagnozowana jest przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych i u ludzi rasy białej. W większości przypadków pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka. Ryzyko zachorowalności na atopowe zapalenie skóry w późniejszym czasie znacznie spada. Przyczyną AZS, poza predyspozycjami genetycznymi, mogą być także czynniki psychosomatyczne.
Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy
Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: świąd, zaczerwienienie i suchość skóry, a także większa skłonność do pojawiania się zakażeń bakteryjnych. Również łysienie jest jednym z objawów atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne mogą wystąpić w zasadzie na całej powierzchni ciała, jednak w większości przypadków chorzy mają z nimi do czynienia w konkretnych miejscach: na twarzy, szyi, zgięciach łokciowo-kolanowych i na owłosionej skórze głowy. Atopowemu zapaleniu skóry bardzo często towarzyszą też inne objawy atopii, np. astma oskrzelowa, katar sienny, czy alergiczne zapalenie spojówek. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby AZS chory może mieć dodatkowo do czynienia z rumieniami (widocznie odgraniczonymi od zdrowej powierzchni skóry), a także nadżerkami, pęcherzykami i grudkami. Stanom zapalnym skóry może też towarzyszyć proces złuszczania naskórka. U dzieci do drugiego roku życia choroba AZS powoduje niewielkie zmiany skórne – objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy. U dzieci pomiędzy 3. a 11. rokiem życia choroba obejmuje przede wszystkim zgięcia stawów, zaś u młodzieży i osób dorosłych zmiany pojawiają się także na grzbietach rąk. Zdarza się, że zmiany zajmują całą powierzchnię ciała.
Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Leczenie atopowego zapalenie skóry głowy jest bardzo trudne. Nie można całkowicie wyleczyć AZS, lecz jedynie zmniejszyć i złagodzić jego objawy. Jeśli znane są czynniki wywołujące alergie, należy je wyeliminować lub podjąć próbę odczulania. Bardzo ważne jest także utrzymywanie prawidłowej proporcji kwasów tłuszczowych w organizmie (w celu redukcji suchości skóry) oraz stosowanie aptecznych kremów i maści natłuszczających. Pomocne może okazać się przyjmowanie leków przeciwuczuleniowych, przeciwzapalnych i kortykosteroidów. Dobre efekty przynoszą także nowoczesne zabiegi leczenia światłem i fototerapii.