AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry, nazywane też atopią, egzemą, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, to przewlekłe schorzenie zapalne, które uważane jest za chorobę cywilizacyjną – na początku XX wieku miał z nią do czynienia zaledwie 1% ludności, podczas gdy dziś dotyka nawet ⅓ populacji. AZS przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, którym towarzyszy nawrotowy i uporczywy świąd, a także zliszajowacenie skóry. Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u dzieci, jednak coraz częściej diagnozuje się również przypadki tej choroby u dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyn należy szukać przede wszystkim w genach pacjenta. Wynika z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów, co powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Atopia oznacza tym samym skłonność do specyficznej, nadmiernej i nieprzewidywalnej reakcji skóry, oczu, przewodu pokarmowego i układu oddechowego na alergeny środowiskowe, np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kosmetyki, alergeny pokarmowe. W ramach atopii mówi się nie tylko o atopowym zapaleniu skóry, lecz także katarze siennym, astmie czy zapaleniu spojówek. Choroba AZS diagnozowana jest przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych i u ludzi rasy białej. W większości przypadków pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka. Ryzyko zachorowalności na atopowe zapalenie skóry w późniejszym czasie znacznie spada. Przyczyną AZS, poza predyspozycjami genetycznymi, mogą być także czynniki psychosomatyczne.

Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: świąd, zaczerwienienie i suchość skóry, a także większa skłonność do pojawiania się zakażeń bakteryjnych. Również łysienie jest jednym z objawów atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne mogą wystąpić w zasadzie na całej powierzchni ciała, jednak w większości przypadków chorzy mają z nimi do czynienia w konkretnych miejscach: na twarzy, szyi, zgięciach łokciowo-kolanowych i na owłosionej skórze głowy. Atopowemu zapaleniu skóry bardzo często towarzyszą też inne objawy atopii, np. astma oskrzelowa, katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby AZS chory może mieć dodatkowo do czynienia z rumieniami (widocznie odgraniczonymi od zdrowej powierzchni skóry), a także nadżerkami, pęcherzykami czy grudkami. Stanom zapalnym skóry może też towarzyszyć proces złuszczania naskórka. U dzieci do drugiego roku życia choroba AZS powoduje niewielkie zmiany skórne – objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy. U dzieci pomiędzy 3. a 11. rokiem życia choroba obejmuje przede wszystkim zgięcia stawów, zaś u młodzieży i osób dorosłych zmiany pojawiają się także na grzbietach rąk. Zdarza się, że zmiany zajmują całą powierzchnię ciała.

Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie

Leczenie atopowego zapalenie skóry głowy jest bardzo trudne. Nie można całkowicie wyleczyć AZS, lecz jedynie zmniejszyć i złagodzić jego objawy. Jeśli znane są czynniki wywołujące alergie, należy je wyeliminować lub podjąć próbę odczulania. Bardzo ważne jest także utrzymywanie prawidłowej proporcji kwasów tłuszczowych w organizmie (w celu redukcji suchości skóry) oraz stosowanie aptecznych kremów i maści natłuszczających. Pomocne może okazać się przyjmowanie leków przeciwuczuleniowych, przeciwzapalnych i kortykosteroidów. Dobre efekty przynoszą także nowoczesne zabiegi leczenia światłem i fototerapii.

Polecane zabiegi leczenia atopowego zapalenia skóry głowy:

Terapia światłem LED

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki