Bliznowce

Bliznowce to nadmiernie zrośnięte blizny (tkanki włókniste), które powstają w miejscu uszkodzenia skóry, np. w wyniku rozległego oparzenia, skaleczenia, trądziku czy cięcia operacyjnego. Z bliznowcami (keloidami) możemy mieć jednak również do czynienia przy niewielkich zadrapaniach, ukąszeniach owada lub po wykonanym zastrzyku. Pojawienie się bliznowca jest efektem nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia się rany, podczas którego dochodzi do wytwarzania zbyt dużych ilości kolagenu. Skłonność do tworzenia się bliznowców jest cechą indywidualną i dziedziczną.

Bliznowce – objawy

Bliznowce mogą powstawać w każdym miejscu na naszej skórze, jednak najczęściej pojawiają się na ramionach, klatce piersiowej oraz górnej części pleców. Typowy keloid przypomina wyglądem większą bliznę o różowym zabarwieniu i gładkiej powierzchni. Bliznowiec po operacji, oparzeniu, skaleczeniu czy ukąszeniu wystaje wyraźnie ponad powierzchnię skóry i stanowi bardzo trudny do ukrycia problem kosmetyczny. Często wywołuje ból i swędzenie, a także jest wrażliwy na dotyk. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może sprawić, że bliznowiec będzie się powiększał, przyjmując formę nieestetycznej narośli na skórze.

Bliznowiec – leczenie

Każdy przypadek bliznowca na skórze wymaga konsultacji lekarskiej – tylko w ten sposób możliwe jest zmniejszenie rozmiaru keloidu i całkowite usunięcie go w przyszłości. W okresie tworzenia się bliznowca stosuje się zazwyczaj leczenie miejscowe przy użyciu specjalnych maści. W zaawansowanym stadium rozwoju bliznowców przeprowadza się zabieg ostrzykiwania zmian lekiem z grupy steroidów, co pozwala zmiękczyć bliznę i zmniejszyć ją do pożądanego rozmiaru.

Bliznowiec – usuwanie

Zadowalające efekty w usuwaniu bliznowców przynoszą nowoczesne metody z zakresu medycyny estetycznej. Pomocna może okazać się przede wszystkim kriochirurgia (niszczenie tkanek poprzez działanie niskiej temperatury) lub specjalny laser naczyniowy, który wykorzystuje się w szczególności w leczeniu czerwonych i stale rosnących bliznowców.

Polecane zabiegi w leczeniu bliznowców:

 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki