Blizny na plecach
Blizny na plecach mogą być pozostałością po trądziku, wypadku, oparzeniu. Są to zmiany skórne, które powstały przez uszkodzenie skóry właściwej. Gdy głębsze warstwy skóry zostały uszkodzone, organizm zastąpił ją inną tkanką, w tym przypadku tkanką łączną włóknistą. Przez to blizna może charakteryzować się zgrubieniem oraz kolorem innym niż okalająca ją skóra. Plecy są obszarem, gdzie może występować trądzik, który bardzo uszkadza skórę właściwą i pozostawia ślady w postaci wgłębień, które nazywane są bliznami zanikowymi lub atroficznymi.
Trądzik na plecach – przyczyna powstawania blizn i przebarwień
Główną przyczyną powstawania blizn i przebarwień na plecach jest trądzik pospolity lub trądzik młodzieńczy. Występuje on bowiem nie tylko na twarzy, ale też na dekolcie czy właśnie na plecach. Stany zapalne wywołane przez tę chorobę skóry prowadzą do powstawania ubytków tkankowych. Do tworzenia się blizn przyczyniają się nie tylko same wypryski, ale też niewłaściwe leczenie trądziku (lub zaniechanie leczenia), nieprawidłowa pielęgnacja skóry czy też wyciskanie krost. Na skutek trądziku na plecach powstają najczęściej tzw. blizny zanikowe. Są to wklęsłe zmiany skórne, będące efektem zaniku włókien kolagenowych. Aby zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych, trzeba przede wszystkim zadbać o właściwe leczenie trądziku na plecach. Jeśli mimo to doszło do ich powstania, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które mogą zmniejszyć widoczność blizn, a nawet zupełnie je zniwelować.
Blizny na plecach – jak usunąć blizny po trądziku?
Obecnie medycyna estetyczna dysponuje wieloma sposobami leczenia i redukcji blizn na plecach po trądziku. Jednym z rozwiązań jest laseroterapia. Zabieg polega na poddaniu blizny naświetlaniu laserem. Głowica lasera wysyła wiązkę światła, która rozbija strukturę blizny. W zależności od rozmiaru, koloru oraz głębokości blizny, lekarz może wybrać różne metody, m.in. laseroterapię pikosekundową, peeling chemiczny (kwasy medyczne), czy karboksyterapię. Pomocniczo można skorzystać z domowych sposobów na blizny, czyli różnego rodzaju maści, kremów, żeli czy plastrów na blizny. W tego typu preparatach stosuje się retinoidy, masę perłową czy wyciąg z wąkroty azjatyckiej.
Blizny na plecach – dlaczego warto je usuwać?
Jeśli blizny na plecach są duże, mogą dawać objawy bólowe. Nie muszą być to bóle w okolicach blizny, lecz mogą promieniować, np. na kręgosłup, szyję lub głowę. Jednak konsekwencje nieleczonych blizn są najczęściej ukryte w psychice pacjenta. Osoby, których plecy są pokryte bliznami, często nie chcą pokazywać swojego ciała np. na basenie lub na plaży. Mogą prowadzić do poważnych kompleksów, które wpływają na życie codzienne. Dlatego należy redukować blizny, szczególnie gdy medycyna estetyczna ma do tego idealne narzędzia.
Zabiegi w leczeniu blizn na plecach
Leczenie blizn po trądziku na plecach polega przede wszystkim na zastosowaniu zabiegów, które intensywnie złuszczają martwy naskórek. Pozwala to na wygładzenie powierzchni skóry oraz pobudzenie skóry do regeneracji. W wielu przypadkach sprawdza się połączenie kilku różnych metod usuwania blizn, np. oczyszczania skóry kwasami i laseroterapii. Specjaliści z Kliniki Miracki polecają następujące zabiegi:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
- Arthrex
Blizny potrądzikowe na plecach – podsumowanie
Blizny na plecach to szpecące i trudne do usunięcia i zmiany skórne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można znacząco zmniejszyć ich widoczność, a nawet całkowicie pozbyć się blizn na plecach. W tym celu należy udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista najpierw przeprowadza wywiad z Pacjentem, aby dobrać odpowiednią terapię. Wybór zabiegów zależy od różnych czynników, m.in. od rozległości i głębokości zmian skórnych, obecności przebarwień pozapalnych czy wieku blizn.