Blizny na rękach
Blizny na rękach to trwały ślad po zranieniu skóry, który może pojawić się w wyniku działania różnych czynników. Blizny na rękach mogą przyjmować niewielkie rozmiary lub stanowić widoczny defekt estetyczny. Rozległe, twarde i zgrubiałe blizny, które wykraczają poza obszar zranienia skóry, mogą wywoływać ból, silny świąd, a nawet przykurcze.
Blizny na rękach – przyczyny
Blizny na rękach mogą mieć wiele różnych przyczyn. Są one wynikiem przerwania ciągłości skóry, najczęściej na skutek urazu mechanicznego, oparzenia, operacji, wypadku, przebytej ospy, trądziku lub innej choroby skóry, a także samookaleczenia. Bardzo często mamy też do czynienia z bliznami na rękach po krostach, które przypominają blizny potrądzikowe. Jeśli proces gojenia nie przebiega prawidłowo, mogą powstawać blizny zanikowe lub przerostowe. W pierwszym przypadku dochodzi do zaniku kolagenu i powstania ubytku w skórze. Blizny przerostowe powstają na skutek nadprodukcji włókien kolagenowych. W trakcie gojenia się rany powstaje duża ilość tkanki łącznej włóknistej, która tworzy wypukłą bliznę.
Blizny na rękach – leczenie
W początkowej fazie tworzenia się blizn na rękach pomocne mogą okazać się domowe sposoby np. stosowanie odpowiedniej maści, żelu lub silikonowych plastrów na blizny. Produkty tego typu pozwolą nam uelastycznić, wygładzić i rozjaśnić bliznę, a tym samym zmniejszyć jej rozmiary i ułatwić jej usuwanie w przyszłości. Jeżeli blizny są wynikiem oparzenia, operacji, czy urazu mechanicznego, musimy pamiętać również o regularnym oczyszczaniu rany i zmianie opatrunków.
Blizny na rękach – usuwanie
Zamiast zastanawiać się, jak ukryć blizny na rękach, lepiej skorzystać z pomocy specjalistycznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jedną ze skuteczniejszych metod redukcji blizn na rękach różnego pochodzenia jest leczenie laserowe. Zmian tych możemy jednak pozbyć się także przy pomocy innych zabiegów np. mezoterapii, terapii światłem LED, karboksyterapii, peelingu chemicznego, a nawet lipotransferu. W celu uzyskania optymalnych rezultatów specjaliści bardzo często zalecają łączenie zabiegu laserowego z jedną z pozostałych metod usuwania blizn. Ostateczny plan leczenia uzależniony jest jednak od rodzaju, wielkości i struktury blizn na rękach.
Zabiegi w leczeniu blizn na rękach
Odpowiednia pielęgnacja i leczenie może w znaczącym stopniu zmniejszyć widoczność blizny, a nawet sprawić, że ślad po ranie na ręce przestanie być widoczny. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, jaka metoda sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Skuteczność usuwania blizn zależy od indywidualnych predyspozycji. Zabiegi medycyny estetycznej, z których korzystają specjaliści z Kliniki Miracki w celu usuwania blizn na rękach, to:
- Discovery Pico
- Alma Hybrid™
- Pico Plus
- Laser Icon 1540
- Laser iPixel
- Mikroplazma Accent
- Terapia światłem LED
- Karboksyterapia
- Lipotransfer
- Iniekcyjne ujędrnianie skóry
- Peeling chemiczny
- Peeling medyczny PRX
- Mezoterapia igłowa
Blizny na rękach – podsumowanie
Przyczyn powstawania blizn na rękach jest wiele, przez co mogą one przybierać różne formy i wymagać innych metod leczenia. W zależności od głębokości, struktury i kolorytu zmiany skórnej proces leczenia może przebiegać szybko lub trwać wiele miesięcy. Jeśli jesteś niezadowolony z wyglądu blizny i masz dość jej ukrywania, skonsultuj się ze specjalistą medycyny estetycznej, który dobierze dla Ciebie indywidualną terapię.